Свържете се с нас

Стара Загора

Почитаме паметта на светец, покаял се за греха си

Published

on

На 3 април православната църква почита паметта на Преподбония Никита Изповедник, игумен Мидикинайски.

Той се родил в малоазийската област Витиния. Майка му починала на осмия ден след раждането му, а баща му след нейната смърт приел монашество. Никита бил отгледан и възпитан от своята баба. Като отраснал и добил образование, той се посветил да служи на Бога.

Бил още млад, когато отишъл в Мидийския манастир. Игуменът Никифор го приел с бащинска любов и Никита скоро станал монах. Седем години по-късно бил ръкоположен за свещеник от Цариградския патриарх Тарасий.

По същото време му било възложено и управлението на манастира, понеже игуменът вече бил стар и немощен, а когато той починал братята избрали единодушно Никита за негов заместник.

Като приел игуменския сан, той с още по-голямо усърдие се грижел за уредбата на манастира и за душевното спасение на поверените му братя.

Никита живял през онова смутно за Източната църква време, когато иконоборците, подкрепяни от императорите Лъв Исаврянин (717-741 г.) и Лъв Армянин (813-820 г.) гонели и притеснявали почитателите на светите икони.

Всички православни архиереи начело с Цариградския патриарх Никифор били изпратени на заточение в различни места на империята. След това императорът свикал игумените на най-големите манастири, между които бил и преподобни Никита, и им предложил да минат на страната на иконоборците.

Те отхвърлили категорично неговото предложение и били затворени в отделни тесни и влажни тъмници. След това, по заповед на императора, били изпратени на заточение в източните предели на империята, но след пет дни били върнати обратно в столицата.

Изтощен от дългия и труден път, Никита пристигнал в Цариград полужив и отново бил хвърлен в тъмница при непоносимо тежки условия, заедно с другите.

Императорът, като се убедил, че нищо не може да промени техните православни убеждения, предложил на игумените само да приемат светото Причастие заедно с иконоборческия патриарх Теодот, а след това всеки да отиде в своя манастир и да изповяда своята вяра.

Преподобни Никита отначало отхвърлил това предложение, но по настояване на своите събратя се съгласил. След това всички били освободени и се прибрали всеки в своя манастир. Само преподобни Никита не се върнал в манастира си.

Той се разкаял за своята постъпка като мислел и решил, че където е извършен грехът, там трябва да бъде и изкупен чрез покаяние. Затова останал в Цариград и там открито и без страх поучавал народа да се придържа към истинското църковно учение.

Като научил за тази му дейност, императорът му заповядал да напусне столицата и да се прибере в манастира. Преподобният отказал и бил изпратен на заточение на остров Гликерия, където в продължение на шест години бил подложен на тежки физически страдания и непоносим морален гнет.

След смъртта на император Лъв Арменец били освободени от заточение всички отци, които се борели за православното изповедание и почитали светите икони. Преподобни Никита не се върнал в Мидикийския манастир, а прекарал остатъка от живота си в безмълвие близо до Цариград. Починал през 824 г.

Продължете с четенето

Новини от Областта

От кръчмите и принцесите с кайма до финал в „Hell’s Kitchen“ – историята на Станислав

Published

on

Начало в кръчмите на Казанлък. Така започва кулинарната кариера на финалиста в „Хелс Китчън“ Станислав.

24-годишният професионалист сподели, че родителите му се развеждат когато е бил само на 2 месеца. С течение на времето и обстоятелствата, момчето се налага да започне рано работа.

„Започнах по кръчмите в 11-12 клас. Исках да имам пари, да съм независим. Докато вървях с една моя съученичка тя ми каза, че имат нужда от помощник в кухнята. Реших да пробвам. Влязох в кухната на другия ден след 18-ия ми рожден ден. Цял ден мазах принцеси с кайма. Те бяха моят първи кулинарен шедьовър“, сподели той.

Въпреки далеч по-скромната си кариера в кухнята Станислав взе предимство пред готвилия за принц Хари и Мегън Маркъл – Чоткин. Казанлъчанинът спечели първата задача – приготвяне на кулинаран шедьовър. Това му даде предимство при избирането на свой отбор за финалната резервация. Той обра част от ней-добре представителите се други участници.

Воден от силно желание за развитие, Станислав решава да продължи да трупа опит и същевременно да калява волята си работейки на различни позиции в кулинарните среди. Хъсът и желанието му за просперитет не сломяват 18-годиното по това време момче, което вече се подвизава като готвач и паралелно с това учи. Трудните моменти, през които минава се оказват негова основна мотивация и подтик да продължава смело напред, както и да се грижи за семейството си.

Чоткин заложи на семейния принцип. Избра годеницата си Камелия и двойката Митко и Симона.

„Стана семеен „Хелс китчън“, пошегува се Георги, който също е в тима.

Към днешна дата, Станислав е заместник-готвач в един от най- добрите ресторанти в региона, разположен само на няколко километра от село Овощник и град Казанлък. Предизвикателства в работата му не липсват, става ясно от визитката. Въпреки това, той не се плаши от тях, защото знае, че екипа, с който ежедневно работи е съставен от изключително способни хора, на които държи и помага е работния процес. ko4.bg

Продължете с четенето

Новини от Областта

„Избори“ – Представителна експозиция на Художествена галерия – Казанлък

Published

on

Тази вечер от 18.00 часа в Художествена галерия, гр. Казанлък ще бъде открита постоянна експозиция – „Избори“. Тя презентира повече от 120 автори с почти 250 творби от богатата колекция на културната институция и е своеобразно пътешествие, чийто прелюд преминава през класическия разказ за историята на развитие на изкуството, разгърнат паралелно с този на институцията, която днес опазва показаните творби. Това каза за радио Стара Загора Пламен Петров – директор на Художествената галерия.

Като естествено продължение се явява втората част, в която публиката има възможността сама, като следствие от своите избори – тоест от своите познания, инстинкти и чувства, да напише своята история на изкуството. Необезпокоявани от изборите на другите да прекрачат в една приказка от образи, приказка без край, в която само този, който строи бъдещето, има право да съди миналото, допълни още Пламен Петров.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата и по него е работено близо 2 години, а екипът, работил по осъществяването на експозицията е в състав:
Катя Христова и Пламен Петров – куратори и текстове
Георги Шаров – художник
д-р Милен Алагенски, Дора Зарчева и Цветелина Велкова – асистенти
Джоана Брадшоу – преводач
Лора Султанова – коректор
Цветан Игнатовски – фотограф
Кирил Георгиев, Любен Малчев и Мария Танева – технически асистенти
Продължете с четенето

Стара Загора

Благотворителна открита тренировка на 18 май в Стара Загора

Published

on

Благотворителна открита тренировка обедини старозагорските спортни клубове в помощ на своя съгражданин Желязко Атанасов

Тя ще се проведе в събота 18 май от 10.00 часа на футболното игрище зад Централна поща в Стара Загора.

Водещ на събитието ще бъде Ивайло Георгиев от БК „Атила“, а децата от СККК „Аскен“ ще направят демонстрация на своите умения.

Инициатор на кампанията е Тихомир Трифонов от Спортен клуб по културизъм и фитнес „Кобра“.

Желязко Атанасов е на 34 година и има заболяване, с което живее от самото си раждане – Детска церебрална парализа (спастична пареза), изразена в долните крайници. Сумата, която е необходима за операцията на дясното му ходило в Истанбул, е 30 000 лева и е непосилна за семейството.

 

Продължете с четенето

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com