Свържете се с нас

Стара Загора

От ВМРО питат откъде ще бъдат намерени средства за програмата „Образована раждаемост“, след като голяма част общински съветници отказаха да се повиши такса смет без никакъв аргумент

Published

on

Нека лудите се налудуват! След като голяма част от общинските съветници отказаха да се повиши такса смет без никакъв аргумент. Благодарение на тях трудно ще бъдат намерени средства за програмата „Образована раждаемост“, както и фонда, предложен от ВМРО за стипендии за даровити деца. И нека попитаме ЗНС, БСП, Алтернатива за Стара Загора и „рубладжийте“ от Възраждане как виждат развитието на нашия град.
ВМРО-БНД Стара Загора

ПРОГРАМА

за отпускане на еднократна финансова помощ за насърчаване на раждаемостта и отглеждането на деца на територията на община Стара Загора

Раздел I

OБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

чл. 1. Тази програма урежда реда и начина за предоставяне и изплащане на средства за еднократни безвъзмездни парични помощи при раждане, осиновяване и отглеждане на деца на територията на община Стара Загора.

чл. 2. (1) Право да получават еднократна парична помощ имат родители на новородено или осиновители, които към момента на подаване на декларация за кандидатстване:

1. Имат постоянен адрес на територията на община Стара Загора.

– Майката е с постоянен адрес на територията на община Стара Загора повече от 2 години от рождената дата на детето или датата от акта на осиновяването му и бащата е с постоянен адрес към момента на подаване на документите.

– Бащата е с постоянен адрес на територията на община Стара Загора повече от 2 години от рождената дата на детето или датата от акта на осиновяването му и майката е с постоянен адрес към момента на подаване на документите или

            2. Имат настоящ адрес на територията на община Стара Загора.

            – Майката е с настоящ адрес на територията на община Стара Загора повече от 3 години от рождената дата на детето или датата от акта на осиновяването му и бащата е с настоящ адрес към момента на подаване на документите.

            – Бащата е с настоящ адрес на територията на община Стара Загора повече от 3 години от рождената дата на детето или датата от акта на осиновяването му и майката е с настоящ адрес към момента на подаване на документите.

(2) Когато единият родител е с постоянен адрес, а другият е с настоящ адрес, правото да се получи помощта по ал. 1 може да се упражни, ако за родителя с постоянен адрес са налице условията по ал. 1,т.1, а за родителя с настоящ адрес са налице условията по ал. 1, т.2.

чл. 3. За да имат право да кандидатстват за тази помощ, родителите трябва да имат завършено най-малко средно образование, към момента на подаване на заявлението.

чл. 4. (1) Еднократните парични помощи по тази Програма се финансират ежегодно със средства от общинския бюджет и се диференцират според поредността на децата, родени от майката, както и съобразно степента на образование на родителите.

(2) Ако към момента на датата на подаване на заявлението-декларация, майката има деца, оставени за отглеждане в „специализирана институция за деца” или друг модел за развитие на заместваща семейна грижа, тяхната поредност не се взима предвид.

чл. 5. (1) Право да получават еднократна помощ се придобива от датата на раждане на детето или от датата от акта на осиновяването му.

  • Еднократната помощ може да се поиска при раждане/осиновяване на дете в срок от 90 дни, считано от дата, на която е родено/осиновено детето.
  • Заявленията-декларации по настоящата Програма се приемат и обработват целогодишно.
  • Правото на еднократна помощ възниква за деца родени/осиновени след 01.06.2019 г., както и според поредността на родените от майката деца, а не според поредността на децата на бащата.

чл. 6.  Еднократна парична помощ не се изплаща в случаите, когато:

  • Към момента на подаване на заявлението-декларация детето е оставено за отглеждане в „специализирана институция за деца” или друг модел за развитие на заместваща семейна грижа.
  • (1) Към момента на подаване на заявлението-декларация детето някой от родителите е лишен от родителски права по чл. 132 от СК
  • Към момента на подаване на заявлението-декларация родителите имат прекъснати здравноосигурителни права.
  • Към момента на подаване на заявлението-декларация родителите имат изискуеми задължения към община Стара Загора.

Раздел II

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОТПУСКАНЕ НА ЕДНОКРАТНА ПАРИЧНА ПОМОЩ
ПРИ РАЖДАНЕ НА ДЕТЕ

чл. 7. (1) Еднократна парична помощ при раждане на живо дете се отпуска въз основа на подадено заявление-декларация по образец (Приложение А) и само при покриване на всички изброени в настоящата Програма критерии.

            (2) Сумата, изплащана по ал. 1, е в зависимост от степента на образование на родителите, като размерът на отпуснатата парична помощ расте правопропорционално със степента на образованието им и поредността на детето.

(3) Заявлението-декларация трябва да бъде подписано и от двамата родители на детето освен в случаите, в които в акта за раждане/осиновяване на детето не е вписан втори родител.

(4) Заявлението се подава от един от родителите (като се легитимира за това с лична карта) или упълномощено лице. Към заявлението-декларация се прилагат следните документи:       

  1. Копие от личните карти на родителите;
  2. Копие на диплома за степента на завършеното образование на майката;
  3. Копие на диплома за степента на завършеното образование на бащата;
  4. Копие от влязло в сила решение на съда за упражняване на родителските права от единия от родителите при развод;
  5. Копие от влязло в сила решение на съда за допускане на пълно осиновяване (при осиновено дете);
  6. Служебна бележка, издадена от личния лекар на детето, за всички извършени задължителни имунизации и профилактични прегледи, съобразно възрастта и здравословното състояние на детето;
  7. Номер на банкова сметка с титуляр единия от родителите, посочена в заявлението-декларация, по която да бъде преведена еднократната финансова помощ.
  8. Декларация че не са налице обстоятелствата по чл.132 СК
  9. Изискуемите с настоящия Правилник документи по т. 1, 2, 3, 4, се представят и в оригинал пред приемащия орган с цел проверка на достоверността им.

чл. 8. (1) Заявлението-декларация и документите към него се приемат в деловодството на община Стара Загора. Определено със заповед на кмета длъжностно лице от Общинската администрация към община Стара Загора в седемдневен срок от подаването разглежда и преценява редовността на документите.

(2) Подаденото заявление-декларация се вписва с входящ номер и инициали на родителите в публичен електронен регистър за отпускане на еднократна парична помощ за новородено или осиновено дете от длъжностното лице, който ще бъде достъпен чрез интернет страницата на община Стара Загора.

(3) Длъжностното лице разглежда подаденото заявление-декларация и приложените документи към тях и излиза с мотивиран писмен доклад за отпускане или отказ за отпускане на еднократна парична помощ.

(4) Когато към подаденото заявление-декларация липсват някои от изискуемите документи съгласно чл. 7, ал. 4 от тази Програма, лицето се уведомява за това писмено с препоръчано писмо на посочен от заявителите адрес в декларацията-заявление или по електронна поща, ако лицата са предоставили такава. В случай, че в двуседмичен срок от получаване на уведомлението лицето не приложи липсващите документи, длъжностното лице се произнася с мотивиран писмен доклад за отказ за отпускане на еднократна парична помощ.

(5) Длъжностното лице извършва служебна проверка, резултатите от която отразява в протокол, за:

  1. наличие на пречки за отпускане на помощта съгласно чл. 6;
  2. удостоверение за раждане на детето, за което се иска помощта;
  3. наличието на постоянен/настоящ адрес на родителите или осиновителите и съответствието на срока с изискванията за постоянен/настоящ адрес съгласно чл. 2 от Програмата;
  4. поредността на родените от майката деца;
  5. справка за наличието или липсата на изискуеми задължения на родителите към община Стара Загора към момента на подаване на заявлението-декларация;
  6. справка за здравноосигурителния статус на родителите към момента на подаване на заявлението-декларация.

(6) На основание доклада на длъжностното лице в седемдневен срок от изготвянето му, кметът на община Стара Загора, или упълномощено от него лице, издава заповед за отпускане на еднократна парична помощ за всяко подадено заявление-декларация поотделно.

чл. 9. (1) Заповедта на кмета, или упълномощеното от него лице, се вписва в публичния електронен регистър за отпускане на еднократна парична помощ за новородено или осиновено дете.

(2) При одобрение длъжностното лице в седемдневен срок от заповедта на кмета нарежда да бъде извършен банков превод по посочената в заявлението-декларация банкова сметка, като в основанието посочи № на заповед за отпускане на еднократната помощ.

Отказа за отпускане ? обжалване

Раздел III

РАЗМЕР И ИЗПЛАЩАНЕ НА ЕДНОКРАТНАТА ПАРИЧНА ПОМОЩ

чл. 10. Еднократната парична помощ се изплаща от община Стара Загора на родителите за всяко новородено/осиновено първо, второ, трето дете.

чл. 11. (1) Размерът на еднократната парична помощ, при спазване на изискванията и предписанията на чл.7, за всяко новородено или осиновено дете, до трето дете включително е както следва:

  • За дете при родители с еднаква степен на образование:

1. родители със средно образование – сума в размер на 800 лв.;

2. родители с висше образование степен „Бакалавър“ – сума в размер на 1000 лв.;

3. родители с висше образование степен „Магистър“ – сума в размер на 1200 лв.;

(3) При раждане на близнаци, еднократната финансова помощ се изплаща за всяко дете близнак, като сумата се определя съобразно броя на предходно родените деца от майката на новородените.

(4) При родители с различна степен на образование, еднократната парична помощ се изчислява като се зачита по-благоприятното обстоятелство за помощта, отпускана за степента на образование на всеки един от родителите.

чл.12 Еднократната парична помощ се изплаща безкасово по банков път по съответната сметка на получаващия помощта или по друг ред, предложен от община Стара Загора.

чл.13 (1) Помощи, изплатени в нарушение на този Правилник, подлежат на връщане със законната лихва. Те се събират по реда за събиране на държавни вземания.

(2) Родител/и, получил/и помощ по тази програма, които след получаването ѝ са оставили детето, за което е получена помощта, за отглеждане в специализирана институция за отглеждане на деца, връщат помощта със законната лихва.

Раздел IV

КОНТРОЛ И РЕД ЗА ОБЖАЛВАНЕ

чл. 14. Контролът по изпълнение на тази Програма се осъществява от кмета на община Стара Загора и/или длъжностни лица, определени със заповед на кмета на община Стара Загора.

чл. 15. (1) Заявленията-декларации, които са получили отказ за отпускане на еднократна парична помощ, могат да се обжалват в двуседмичен срок от обявяването им в електронния регистър пред комисия, назначена от кмета на община Стара Загора и длъжностното лице по чл. 8 от Правилника.

            (2) Комисията е тричленен колективен орган, който се назначава от кмета на община Стара Загора или длъжностно лице по чл. 8 от Правилника за разглеждане на обжалвани откази за отпускане на еднократна финансова помощ.

(3) На основание решение на Комисията и мотивиран доклад в седемдневен срок кметът на община Стара Загора издава Заповед за отпускане или потвърждение на отказа за еднократна парична помощ.

(4) Решенията на комисията не подлежат на обжалване.

Чл. 16. Ежегодно длъжностни лица, определени със заповед на кмета на община Стара Загора, извършват проверка за обстоятелства по чл. 13, ал. 2.

Раздел V

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1. По смисъла на тази Програма:

  1. „Специализирана институция за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка“ са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния и общинските бюджети без да се заплаща такса.
  2. Под „осиновено дете” в тази Програма се има предвид дете, осиновено при условията на пълно осиновяване, предвидени в СК.


МОТИВИ

По чл. 28, ал. 2 от Закона за нормативните актове

  1. Причини, които налагат приемането:

1. В действащата подзаконова нормативна база на община Стара Загора липсва подобен тип еднократна помощ, която да стимулира чисто финансово едни бъдещи родители и осиновители и да спомогне в първите им стъпки по отглеждане на едно дете. Предвид ниската раждаемост, дори и в голяма община като Стара Загора, действителността у нас ни принуждава да търсим социални методи, чрез които да стимулираме семействата да имат повече деца. Голяма част от двойките не си позволяват да направят тази крачка да имат дете или дори и да я направят, то те се ограничават до едно, най-много две деца. Причината е проста – недостиг на достатъчно финансови средства, с които да се подсигурят началните материални нужди на новия член на семейството, а именно бебешки дрехи, които омаляват бързо, детска количка, бебешко креватче, шкаф за дрехи и др. Водени от горното, предлагаме приемането на тази Програма, за да може младите семейства да почувстват подкрепата на общината в която живеят за тези в първите стъпки от раждането/осиновяването на едно дете.

2. Действащите подзаконовите нормативни актове, с които се отпускат финансови помощи за стимулиране на раждаемостта са с прекалено широк кръг от правоимащи лица. С тези финансови помощи има случаи да се злоупотребява и за да ограничим тази възможност, предлагаме настоящата програма, като с въвеждане на по-високи изисквания се цели предотвратяване на порочни практики за усвояване на тези средства. По този начин Общината има възможност да предотврати опасността средства от бюджета, които са предвидени за спомагане на отглеждането на едно дете, да бъдат усвоени и да се използват не по предназначение, като същевременно стимулира родителите.

3. Програмата представлява политически, управленски инструмент за насърчаване на отговорното родителство, тя не замества инструментите на държавната политика. Ето защо приемането на тази програма е стимулираща мярка, което обяснява и прецизните критерии, въз основа на които смятаме, че ще стимулираме по-висока раждаемост сред работещите и образовани граждани на нашата община.

  1. Цели, които се поставят:

Настоящата Програма има за цел увеличаване на раждаемостта на територията на община Стара Загора посредством предоставяне на еднократна финансова помощ, която ще спомогне двойките в първите месеци при отглеждането на дете. Програмата си поставя като основна цел и стимулиране на отговорното родителство (а не стимулиране на раждането и отглеждането на деца в риск).

  1.  Финансови и други средства, необходими за прилагането на новата Програма:

Предвид обстоятелството, че в Стара Загора по предварителна информация през изтеклата 2018 година са родени над 2500 деца, ще е необходимо да се осигурят средства от бюджета на община Стара Загора, с които да се финансират еднократните помощи при раждане или осиновяване на дете. За последните години по данни на НСИ в община Стара Загора отклонението по показател родени между 50-100 новородени повече или по-малко спрямо предходната година. Налице е устойчивост на този показател, което позволява приблизително точно прогнозиране на необходимите годишни финансови средства. Според статистиката, около 1/3 от населението на територията на община Стара Загора е с висше образование (образователни степен „бакалавър” и „магистър“) и приблизително 1/5 от родители, които нямат завършено средно образование. Оттук може да се направи извод, че съгласно изискванията на настоящата програма около 1/3 от новородените, а е възможно и повече, ще бъдат в семейства, в които поне единият от родителите е с висше образование и 1/5 от родителите няма да покрият образователния критерии за право на получаване на еднократна финансова помощ. Това, обаче, са допускания, като е много вероятно всъщност съотношението да е по различно. Прогнозната стойност, която очакваме да покрие нуждите за изпълнение на програмата е за средно 2000 новородени или осиновени деца умножена по средна сума от 1000лв. или Общо за първата година за програмата – 2 000 000 лв. Тук следва да се отбележи съществуването на редица неизвестни – колко родители отговарят на абсолютния критерий постоянен адрес, колко на абсолютния критерий настоящ адрес, както и изразяването на правно валидна воля за получаване на еднократната финансова помощ. В този смисъл сумата може да варира, но приблизителния разчет показва около тези 2 млн. лв., необходими за стимулиране на раждаемостта по тази Програма.

  1. Очаквани резултати от прилагането:

Очаква се посредством финансовата помощ, която община Стара Загора ще предоставя на двойките, да се стимулира отговорната раждаемост сред населението на Общината, както и ще се насърчи практиката на пълно осиновяване на деца.

  • Анализ за съответствие с правото на Европейския съюз:

Предлаганата Програма е подзаконов нормативен акт, който е съобразен със Закона за нормативните актове, Указ № 883 за прилагане на ЗНА, Семейния кодекс и Закона за гражданската регистрация, поради което е предопределено нейното съответствие и с правото на Европейския съюз, тъй като посочените нормативни актове не противоречат на разпоредбите на ЕС.

Предлаганият нормативен акт е с правно основание чл. 21, ал. 1, т. 23, във връзка с ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА). Съобразен е с разпоредбите и целите на националното и местно законодателство.

Продължете с четенето

Стара Загора

ПРЕЗ ЮНИ СТАРА ЗАГОРА ЩЕ БЪДЕ ОТНОВО ДЖАЗ

Published

on

С името на Антони Дончев се свързват почти всички престижни изяви на българския джаз.

Обичаният от всички ценители на хубавата музика фестивал „Цветовете на джаза“ отново обещава вълнуващи срещи под звездите със звездите. Програмата започва на 10 юни с концерт на виртуозния пианист Антони Дончев, заедно с Мария Митева – флейта, Митко Семов – ударни и Васил Хаджигрудев – контрабас.

С името на Антони Дончев са свързани голяма част от престижните изяви на българския джаз през последните години. Неговата звезда изгрява като съосновател на реномираната формация „Акустична версия“, която още с първата си поява на европейския подиум печели голямата награда на конкурса в Hoeilaart, Белгия през 1985 г. Година по-късно, в Леверкузен, Германия, „Акустична версия“ е удостоена с най-престижната награда на европейския джаз – международното жури, водено от Йоахим-Ернст Берендт и Павел Бродовски присъжда Голямата награда на Европейската джаз федерация на Антони Дончев и Христо Йоцов, и ги обявява за „Young European Jazz Artists ’86“.

Следва изключително плодотворен период, в който Антони Дончев, заедно с „Акустична версия“, жъне успехи по световните сцени и реномирани джаз фестивали: Ost-West в Нюрнберг, Jazz Jamboree във Варшава, Jazz Jatra в Бомбай, Загреб, Хановер, Прага, Рьормонд, Москва, Истанбул, Тбилиси, Солун и др. Успоредно с дейността си с „Акустична версия“, Антони Дончев осъществява проекти с различни световноизвестни музиканти (Joe Lovano, Kurt Elling, George Garzone, Kenny Wheeler, Tom Harrell, Tomasz Stanko, Jerry Bergonzi, Conrad Herwig, Tommy Smith, Vladimir Tarasov, Petras Vysniauskas, Stephane Belmondo, Reiner Winterschladen, Eric Vloeimans, Lars Danielsson, Glen Moore, Christof Lauer, Benjamin Schmid, Georg Breinschmid, NDR Big Band и др.), гастролира като соло пианист, представя премиери на концерти за пиано, създадени специално за него и записани съвместно със Симфоничния оркестър на Българското национално радио, композира филмова и театрална музика. Издава компакт албуми за BMG, Балкантон, Sony Music, Polysound, Kuker Music и др.

През годините работи много успешно с театралния режисьор Теди Москов, чиито постановки на „Лебедова песен“ в Schauspielhaus – Дюселдорф (1995), „Макбю“ в Bremer Theater – Бремен (1996), „Дом Nо 13“, „Синьо в синьо“ и “Сирано” в Thalia Theater – Хамбург (1997-2003) са приети със суперлативи от германската критика.

Носител е на редица награди за театрална и филмова музика. Диригент на Биг Бенда на Българското радио от 2010 г. Председател на УС на Българска музикална асоциация от създаването ѝ до 2018г. Преподавател по пиано в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ и Югозападния университет „Неофит Рилски“. Антони Дончев е ярък пример за съвременен музикант, който с лекота и умение се справя с разнородните форми на музициране в началото на 21 век, и който без проблеми може да съчетава многообразието на джазовата стилистика, фолклора и класическата музика във всичките им аспекти.

Може да се запознаете с цялата Програма, както и на официалната Фейсбук страница.

Автор: Стефани Бабадалиева

Продължете с четенето

Стара Загора

НА ЛАЗАРОВДЕН ПЪСТЪР ПРАЗНИК В “АЯЗМОТО” СЪБРА МАЛКИ И ГОЛЕМИ

Published

on

Гост на празника бе зам.-кметът на Община Стара Загора с ресор “Култура и туризъм” Милена Желева. 

На Лазаровден стотици старозагорци и гости на града се насладиха на празнична програма, съчетала спорт, култура и изкуство. Дейностите започнаха още в 9.00 часа със спортни активности, включващи йога и за големи, и за малки, както и открити тренировки по бадминтон, волейбол и обща физическа подготовка. От Спортен клуб “Здраве и активно дълголетие” се постараха с тонизираща тренировка за “златна възраст”. Малко по-късно, музикалната програма огласи най-големия старозагорски парк и танцови и фолклорни формации, заедно с читалища, зададоха ритъм и настроение.

Детски творчески ателиета и работилници приканваха децата с разнообразни занимания – рисунка на асфалт, маски на животни, ателие по възларство, глинена работилница, “Забавна астрономия”, “Нарисувай ми…” и “Приказен цветен килим” с приказки и легенди в картините на български художници. На място бе и любимият на всички талисман на града – “Катерицата Кипи”.

Опашка от желаещи се зави пред обичаната от смелите малчугани “Въжена градина”, предлагаща игри, демонстрации и състезание по ориентиране. От Туристически информационен център, традиционно за топлите дни,  организираха Безплатен тур “Парковете разказват своите истории”.

В Зоопарк Стара Загора желаещите имаха възможност да засадят цвете в градинката пред емблематичната статуя на двете мечета. Гостите на зооградината се запознаха и с мишелова Хари от Спасителен център за диви животни – Зелени Балкани на техния информационен щанд. От Прабългарска школа за оцеляване „БагаТур“ подариха безплатна снимка с кон на посетилите ги деца.

За ожаднелите, специално на място бяха “В гората – хапване и пийване”, които предлагаха изнесен бар с разхладителни напитки.

Организатори на забавленията са Община Стара Загора, Център за подкрепа на личностно развитие – Стара Загора, Туристическо дружество „Сърнена гора“, Народно читалище „Родина 1860, Народно читалище „Настроение 2017“, Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“, Народно читалище „Христо Танев 2020“.

Автор: Стефани Бабадалиева

Продължете с четенето

Стара Загора

ПРЕДПРИЕМАТ СПЕШНИ МЕРКИ ЗАРАДИ КОКЛЮША

Published

on

До 10 май проверяват имунизирани ли са децата във всички детски и учебни заведения на територията на община Стара Загора

От Община Стара Загора информираме по спешност всички детски заведения – ясли, градини и училища, както и всички здравни специалисти за мерките, изисквани от РЗИ във връзка с регистрираните случаи на болестта коклюш. Това съобщи днес зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина Делчева, с ресор „Общинска собственост, здравеопазване и социални дейности“.

Здравните специалисти трябва да проверят всички имунизации и реимунизации на всички деца в детски и учебни заведения на територията на общината. Срокът за това е до 10 май 2024 г.

Ще се издирват неимунизирани деца, включително и с помощта на ромските медиатори там, където се налага, макар че проблемът с антиваксърските действия със сигурност не касае единствено децата от малцинствен произход.

„Страховете, които имаме от години, че родители отказват да си имунизират децата и това може да доведе до сериозен проблем, вече виждаме да се реализират“, отбеляза Павлина Делчева. Зам.-кметът отправи апел към родителите да проявят съвестност и да съдействат, а директорите на детски и учебни заведения също да подходят отговорно към проблема.

Засега в област Стара Загора има 3 регистрирани случая на коклюш от началото на 2024 г. – на 8 г., на 18 г. и на бебе на 1 месец, те са от Стара Загора и от Казанлък, а за двамата ученика има данни за проведена имунизация.

 

Автор: Нина Цанева

Продължете с четенето

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com