Свържете се с нас

Стара Загора

На 18 февруари 2024 г. се навършват 151 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски

Published

on

На 18 февруари 2024 г. /неделя/ от 11.00 ч. Община Стара Загора, Втора Тунджанска механизирана бригада и Старозагорска митрополия организират тържествен общоградски ритуал с поднасяне на венци и цветя пред паметника на Апостола. Честването ще започне с отслужване на заупокойна молитва в памет на Дякон Игнатий от старозагорското свещеничество. Традиционно възпитаниците на СУ „Васил Левски“, чийто патрон е Дякона, ще изнесат рецитал в памет на живота и делото му. Водещи на събитието ще бъдат директорът на Драматичен театър „Гео Милев“ Светла Тодорова и актьорът Георги Ножделов.

По повод 151 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски, РИМ – Стара Загора отваря музеен обект „Хилендарски метох” за безплатно посещение от 12 до 19 февруари 2024 г. Работно време: от 10:00 до 12:30 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.

От 12 до 16 и на 19 февруари, по предварително изготвен график, в метоха ще се проведе музейна образователна програма за ученици „Апостолът на Свободата в Стара Загора“. Децата ще изслушат тематична беседа за живота на младия Васил Иванов Кунчев в Стара Загора и дейността на Старозагорския революционен комитет, ще участват в образователна игра „Заветите на Апостола“ и ще получат работни листи със занимателни задачи и илюстрации.

Инициативи на Библиотека „Родина“ по повод годишнината от гибелта на Апостола

„Времето е в нас и ние сме във времето …”: Детски отдел на библиотека „Родина” гостува на учениците от 2. а клас в IX ОУ „Веселин Ханчев” с мултимедийна презентация и тематична викторина за Васил Левски.

12.02.2024 г., 10:30 часа, IX ОУ „Веселин Ханчев”

 

„Времето е в нас и ние сме във времето …”: Детски отдел на библиотека „Родина” гостува на учениците от 3. б клас в IX ОУ „Веселин Ханчев” с мултимедийна презентация и тематична кръстословица за Васил Левски.

12.02.2024 г., 11:10 часа, IX ОУ „Веселин Ханчев”

Час по родолюбие: „Левски и децата”. Филиал „Димитър Благоев” на библиотека „Родина” гостува на учениците от 2. д клас в ОУ „Кирил Христов”.

13.02.2024 г., 11:45 часа, ОУ „Кирил Христов“

 

„Времето е в нас и ние сме във времето …”: Детски отдел на библиотека „Родина” гостува на учениците от 4. б клас в IX ОУ „Веселин Ханчев” с мултимедийна презентация и тематична викторина за Васил Левски.

13.02.2024 г., 12:20 часа, IX ОУ „Веселин Ханчев”

 

„Времето е в нас и ние сме във времето …”: Детски отдел на библиотека „Родина” гостува на учениците от 2. в клас в IX ОУ „Веселин Ханчев” с мултимедийна презентация и тематична викторина за Васил Левски.

14.02.2024 г., 10:30 часа, IX ОУ „Веселин Ханчев”

 

„Кой е Апостолът?”. Филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина” гостува на учениците от 1. – 4. класове в СУ „Христо Ботев”, участници в клуб „Приятели на книгата”.

16.02.2024 г., 11:00 часа, СУ „Христо Ботев”

 

„Времето е в нас и ние сме във времето …”: Детски отдел на библиотека „Родина” гостува на учениците от 1. а клас в IX ОУ „Веселин Ханчев” с мултимедийна презентация, викторина и творческо ателие за Васил Левски.

16.02.2024 г., 11:30 часа, IX ОУ „Веселин Ханчев”

Стара Загора

На тържествена церемония връчиха наградите Млада и Стара Загора

Published

on

Община Стара Загора отличава своите най-изявени деца, младежи, личности и колективи в областта на науката, образованието, културата и изкуството

С химна на Република България и „Върви народе възродени“, в изпълнение на талантливите възпитаници от хора при Национално училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“, бе дадено началото на церемонията по връчване на наградите „Стара Загора” и „Млада Загора” в Културен център „Стара Загора“. Те се дават за значими постижения в областта на науката, образованието и културата.

„В навечерието сме на най-светлия български празник 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Ние, техните наследници, сме длъжни да продължим тяхното дело и да го предаваме на нашите деца, а те на техните деца – процес, продължаващ столетия наред. Образованието и културата са устоите на всеки народ. Благодарение на тях сме се запазили и съществуваме днес. Благодарности към вас – учители и просветители, на хората на образованието, науката, изкуството и културата. Това, което правите придобива все по-голям смисъл. Горди сме с успехите на старозагорските ученици и деятели, които допринасят за това славата на Стара Загора като културен, образован и интелигентен град да бъде винаги жива“, приветства по време на официалното откриване заместник-кметът на Община Стара Загора с ресор „Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова.

Думи за поздрав отправи и заместник-кметът по „Култура и туризъм“ Милена Желева. „Честит празник и от мен, съвременни будители. Днес празнуват всички, които пренасят през вековете делото на светите братя Кирил и Методий. Наградите Стара и Млада Загора са едно истинско признание – за много работа, отговорност, отдаденост и талант. За да се разгърне този талант са необходими хората, които да му подадат ръка и да го прекарат през трудния път, а именно родителите, семейството. Голямо благодаря на всички онези, които виждат зрънцето във всеки млад човек, което посаждат и продължава да расте. Голямо благодаря и на учителите, преподавателите по изкуство, наука, защото те смело хващат това зрънце и го извеждат все по-напред. Точно така се раждат и съвременните млади будители. На комисията ѝ беше много трудно на тазгодишните награди – изключителни номинации! Именно затова се гордеем, защото Стара Загора може и го доказва постоянно“.

Тази година за индивидуална награда „Млада Загора“ в направление „Наука и образование“ са постъпили  53 предложения – диплом за номинацията получиха всички от зам.-кметовете Надежда Чакърова, Милена Желева, Павлина Делчева и арх. Мартин Пасакалев. Отличието взеха Стилян Душков Стоянов – ученик от XII а клас в Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски“, за задълбочени познания в счетоводната теория и практика и за завоювано първо място в Националното състезание по счетоводство и Кристиан Венцеславов Христакиев – ученик от XII а клас в Профилирана природоматематическа гимназия „Гео Милев“,  за завоювани призови места и отличия в национални олимпиади и състезания в областта на Информационните технологии и Математиката. Наградите им връчиха зам.-кметът Надежда Чакърова и Бончо Григоров – председател на ПК по образование, наука и защита правата на децата в Общински съвет Стара Загора.

В същото направление колективна награда не бе присъдена.

В направление „Култура и изкуство“ за присъждане на индивидуалната награда „Млада Загора“ са постъпили 9 предложения. С нея бяха удостоени Мария-Роза Мирчева Мирчева – ученичка в VI клас от Шесто основно училище „Свети Никола“ – за безспорния поетичен талант и за завоюваното първо място на Международния литературен конкурс „Вълшебното перо“, Париж – 2024, отличие измежду 630 творби на деца от 15 различни държави в света и за завоюваните от нея призови места и награди в други национални конкурси през годините, на която отличието връчи Милена Желева. Индивидуална награда получи и Симона Антонова Динчева – ученичка в XII клас от Средно училище „Железник“, за завоюваните призови места в национални и международни конкурси, носител на десетки награди и отличия, ярък и безспорен музикален талант, активно присъстващ в културния живот на града. Нейната награда даде Недко Кузманов,  председател на ПК по култура, туризъм и вероизповедания в Общински съвет Стара Загора.

В направление „Култура и изкуство“ за присъждане на колективна награда „Млада Загора“ са постъпили 3 предложения. Награда получиха НЧ „Св. Климент Охридски 1858“ – Стара Загора, за реализацията на мащабния проект  „Имането“ и неговата роля за приобщаване на младите хора в света на завещаната ни традиция и духовното им израстване. Проектът обедини интереса и творческите усилия на единадесет образователни институции от града – девет училища и две детски градини. Тя бе връчена от Надежда Чакърова.

Колективно отличие и за Детско-юношеска студия за сценични изкуства „Allegra” – за високи художествени и сценични постижения при създаването и реализацията на мюзикъла „Училище за Магьосничества“, номиниран да представи България на Международния европейски фестивал за фантастично изкуство „Еврокон“ 2024 г., връчено от Милена Желева.

За индивидуална награда „Стара Загора“ в направление „Наука и образование“ са  постъпили 13 предложения. Награден бе Динко Бойчинов Цвятков – директор на Средно училище „Иван Вазов“, за новаторство, висок професионализъм, инициативност и утвърждаване на училището като първенец в СТЕМ образованието на национално ниво. Отличието връчи зам.-кметът с ресор „Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова.

Индивидуална награда получиха и Димитринка Стоянова Петкова – педагогически съветник в Профилирана природоматематическа гимназия „Гео Милев“, за висок професионализъм, креативност и инициативност в реализирането на събития и благотворителни каузи, за подкрепата на учениците в утвърждаването им като младежки лидери, Мима Пенева Петрова – главен учител по френски в Гимназия с преподаване на чужди езици „Ромен Ролан“, за висок професионализъм, утвърждаване авторитета на училището и доказан принос в преподаването на френски език и култура за поколения старозагорци, както и проф. д-р Юлиан Ананиев, дм – декан на Медицински факултет при Тракийски Университет – Стара Загора, за утвърждаване авторитета на университета, изключителния принос в научните изследвания в областта на хуманната медицина и развитието на университетското образование.

В направление „Наука и образование“ за присъждане на колективна награда „Стара Загора“ постъпили има 3 предложения. Наградата получиха НУМСИ „Христина Морфова“ – за яркото присъствие на неговите възпитаници през годините в националната и световна музикална култура и Педагогически колектив на Начално училище „Димитър Благоев“ – за утвърждаване на училището като съвременна иновативна и технологична образователна институция, за постигнати високи резултати в обучението и възпитанието на децата и учениците. Отличията им връчи Надежда Чакърова.

В направление „Култура и изкуство“ за присъждане на индивидуалната награда „Стара Загора“ е постъпило едно предложение на Анелия Димитрова – примабалерина на Държавна опера – Стара Загора, за впечатляващите и творчески и професионални успехи и несравним принос в утвърждаването на високото балетно майсторство, съизмеримо със световните стандарти. В същото направление за присъждане на колективна награда „Стара Загора“, отново едно предложение за  Държавен куклен театър –Стара Загора – за реализацията на спектакъла „Тайната на Ленхен“ по Михаел Енде, високите художествено-творчески постижения в духовния живот на Стара Загора и открояващия се национален и международен резонанс. Те получиха наградите си от Милена Желева.

По време на вълнуващата церемония гостите се насладиха на изпълненията на възпитаниците на НУМСИ „Христина Морфова“ – Патрисия Динева с „Цигулар къща не храни“, Мариан Божидаров с „Ревери“ и Ренета Стойнова, която изпълни “Злата мома”. Симона Динчева смая публиката с песента „Родина“ на неповторимата Лили Иванова. Край на тържествената вечер дадоха отново ученици от Музикалното училище под липите с „Тракийска сюита“, хореография и ръководство – Рони Киркова.

Официални гости на събитието бяха още областният управител на Стара Загора Ива Радева и нейният заместник Теодора Нончева, зам.-ректорите на Тракийски университет проф. Нели Грозева и доц. Емил Славов, началникът на РУО – Стара Загора Милена Йолдова-Стоянова, омбудсманът на Стара Загора Иванка Сотирова, общински съветници и представители на общинска администрация, директори и представители на образователни и културни институти.

Продължете с четенето

Стара Загора

Баловете в Стара Загора: След два дни започва броенето от 1 до 12 под Липите

Published

on

Само два дни остават до старта на абитуриентските балове в Стара Загора. За да останат най-незабравимата вечер в живота и да не се стига до инциденти, за всички, които ще броят от 1 до 12 е добре да не забравят, че ги чакат още много и прекрасни моменти. А за да ги изживеят, е добре да се действа разумно, съветва комисар Антон Иванов, началник на отдел „Охранителна полиция“към ОДМВР – Стара Загора.

За да стигнат до мястото, където ще се състои празничното събитие, голяма част от абитуриентите ще разчитат на транспорт. Подаването извън купето на автомобила  по време на движение крие не само опасности,  но носи и санкции – както за водача на моторното превозно средство, така и за този, който пътува рисково, припомня комисар Иванов.

На 24 май в триъгълника на улиците „Хаджи Димитър Асенов“, „Свети Княз Борис“ и „Методий Кусев“ се очаква струпване от над 10 000 души, защото това е денят, в които бал имат над 700 абитуриенти. 

„Предвидени са полицейски служители, които ще са разположени на основни кръстовища, откъдето ще минат колите на тези, които завършват, както и в районите на училищата, откъдето са абитуриентите. Почти неизбежно ще е да се избегне задръстването  в района около Радио Стара Загора, където обикновено се събират абитуриентите и където също ще има постове. Най-натоварени се очаква да бъдат чаовете от 17,00 до 19.00-19.30 часа. За живущите в този район се препоръчва в това време да избягват да се движат по маршрута на абитуриентите, но ще бъдат допускани да паркират колите си максимално близо до домовете в които живеят“, уточни комисар Иванов.

БНР

Продължете с четенето

Стара Загора

Кметът Живко Тодоров: Договорихме по-справедливи корекции в Програмата за развитие на регионите

Published

on

Общините получиха право да бъдат бенефициенти за индустриални зони, а другата промяна е, че при санирането на жилищни блокове ще се отчете дали в тях живеят хора, пряко засегнати от енергийния преход

Със съвместните усилия на кметовете от региона и адекватната подкрепа на областния управител Ива Радева успяхме да наложим нашите предложения във вид на по-справедливи корекции в Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027. Това оповести днес кметът на Стара Загора Живко Тодоров. Той застана пред медиите заедно с областния управител, за да посочи какви програми за финансиране и с какви суми са предназначени за трите области у нас, засегнати от предстоящото преминаване към въглеродно неутрална икономика. Това са областите Стара Загора, Перник и Кюстендил. Направено бе и важното уточнение, че област Стара Загора е разширена с още 10 прилежащи общини от 3 области, сред които Нова Загора, Сливен, Тунджа, Елхово, Ямбол, Хасково, Димитровград и др., така че общо стават 21 общини.

„Ние дадохме две много съществени предложения. Първото от тях е общините да имат право да бъдат бенефициенти за индустриални зони, а второто – да се добави допълнителен критерий при санирането на жилищни блокове, а именно дали в тях живеят хора, пряко засегнати от енергийния преход“, информира Живко Тодоров.

Така сега хората, които работят в минно-енергийния комплекс, могат да кандидатстват техните блокове да бъдат санирани и това получава подкрепа от европейската програма. „По-конкретно: 15 точки максимум се дават по тази позиция, ако в блока има над 5% живущи, които работят в комплекса. Ако са под 5%, тогава се дават 10 точки, но за нас беше много важно да се получи този критерий“, конкретизира градоначалникът.

Областният управител Ива Радева допълни, че другите признаци за подбор на сградите остават непроменени. „В Програмата за енергийна ефективност, популярна като програма за саниране, за област Стара Загора, плюс 10-те допълнителни общини, са предвидени 129 млн. лева. Успяхме да договорим 100% финансиране, а предишният вариант беше на 80% със заплащане на остатъка от кооперациите. Тук имат право да участват не само физически лица, но и общински, и държавни структури“, поясни областният управител. Тя се съгласи с кмета Живко Тодоров, че е значимо постижение като критерий да бъдат включени заетите в минния и енергийния сектор. „Първоначално бяха включени само енергийно бедните, социално слаби, инвалиди и пенсионери, което има своята логика, но е нормално да се включат и работещите в енергийния сектор“, смята Ива Радева.

Инициативата е от решаващо значение за намаляване на потреблението на енергия и справяне с енергийната бедност в трите въглищни региона. Очаква се поканата за набиране на проектни предложения да бъде обявена до края на месец юни.

Другата промяна, за която кметът информира, е свързана с индустриалните зони. „Ще кандидатстваме с две индустриални зони: първата е „Голеш“, за която знаете, че от години общината се опитва да я развива, но е без налична инфраструктура. Там има общински терени с голяма площ, има и частни инвестиции, които също ще се възползват“, вметна Живко Тодоров. Другата зона е в района на бившето АТЗ. „За „Еленино“ сме кандидатствали към Министерство на иновациите и очакваме от там финансиране. 4-5 индустриални зони може да бъдат изградени, заедно със „Загоре“, която се напълни почти. Само по този начин ние можем да предложим алтернатива и да се привлекат инвеститори“, каза още Живко Тодоров.

Общините Гълъбово и Раднево възнамеряват да направят съвместна индустриална зона и вероятно ще се възползват от тези средства, Чирпан също планира своя индустриална зона, уточни Ива Радева. 140 млн. лева са средствата за индустриални зони за региона.

Другата програма, която касае нашия регион, е тази за квалификация и преквалификация на стойност 73 млн. лева за Стара Загора, бенефициенти са само ТЕЦ-овете: държавната „Марица-изток 2“, както и частните „AES Марица-изток 1“, „КонтурГлобал Марица-изток 3“, ТЕЦ „Брикел“ и ТЕЦ „Сливен“, както и „Мини Марица-изток“. Целта на тази програма е да се задържат работещите в тези дружества в пълен състав възможно най-дълго. „Ако има намаляване на работата в някакъв момент, те ще поддържат заетост, като през половината ден хората им ще работят, а през другата половина ще минават някакъв вид квалификация“, посочи областният управител.

Тези пари са налични, програмите може да започнат да действат, няма пречки, определи тя.

Също днес стана известно, че областният управител е съпредседател на единия от трите местни подкомитета, базирани в 3-те области, засегнати от енергийната трансформация. В Стара Загора е най-големият, който се състои от 25-има души на този етап, като целта е да не е в прекалено голям състав, за да работи конструктивно. Сред тези 25 души са кметовете на 9 общини, представители на 4 работодателски организации, на синдикати, неправителствени организации, Тракийския университет и на още държавни институции. Съставът на Подкомитета е публичен, може да бъде прочетен на сайта на МРРБ.

Първото заседание на Подкомитета се е провело онлайн, следващото ще бъде присъствено и ще се обяви предварително и в сайта на Областна администрация – Стара Загора, и в сайта на МРРБ.

 

 

Продължете с четенето

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com