Свържете се с нас

Стара Загора

За успехите на една българка от Стара Загора в Германия

Published

on

С радост и гордост представяме на Вашето внимание успехите на млада българка в Германия, която успя да създаде вече работещ български дигитален чуждоезиков институт – Nürnberger Fremdspracheninstitut (Нюрнбергски чуждоезиков институт). В него работят с курсисти от 14 държави, предлагат дистанционно обучение на 10 езика, както и 4 програмни

Основател и президент на Нюрнбергския чуждоезиков институт е Василена Чернева, която е от Стара Загора, но от години живее и работи в Германия. Преди малко повече от година тя започва да работи по идеята „Да научим немски ЗАЕДНО!“. Идеята идва от часовете, прекарани в пътуване до близкия град за лекции в института, където се обучава. Тогава разбира, че иска да инвестира времето си в по-продуктивни неща. Започва да гледа лекциите си онлайн и разбира какво може да спести на хората това. Затова и решава да обучава в чужди езици дистанционно.

Пристигнала едва на 19 години сама в чуждата държава, Василена започва да учи и работи, за да пести средства за стартов капитал на бъдещия институт. Поетапно започва да се квалифицира, за да придобие правото да преподава немски език. Получава нужните документи, сформира екип и разработва маркетингова стратегия за развитие на фирмата си. В чуждоезиковия институт, който е със седалище в немския град Нюрнберг, всички уроци се провеждат онлайн. Курсистите могат да се включат от всяка точка на света, а учебникът, отново с автор Василена Чернева, им помага в овладяването на немската лексика и граматика. Курсовете са интензивни, в удобно за работещите хора време. За три месеца и половина интензивен курс се обхваща материал до ниво В2, 6000 думи, вербална комуникация с хора, владеещи немски като роден език, и се получава сертификат за завършен курс по немски език. Интересното в курса е, че освен научаването на чуждия език, българите преминават и процес на интеграция, в който се обхващат особеностите на немските закони, документите, които се попълват от всеки новодошъл тук и правата и задълженията им като жители на Германия.
Въпреки натовареното си ежедневие като президент на Института и работодател, преподавател в курсовете, и преводач на свободна практика, младата българка намира време да помага безвъзмездно на своите сънародници в чужбина. Помага в намирането на квартира, което в много от случаите е доста труден процес, в получаването на документи от немските институции, и най-важното – съдейства при намирането на работа. Давайки шанс на своите курсисти да напреднат в немския говор и правопис, Василена дава и нови възможности в намирането на работа в Германия, съответстваща на квалификацията на установилите се да живеят тук. Над 30% от хората по време или след края на курса сменят работата с нова, в която се изисква да знаят немски на сравнително добро ниво. Това носи лична удовлетвореност на Василена, че курсът и наученото в него е помогнало на хората да поставят нова фаза в своя живот и да се интегрират успешно на немския трудов пазар.

Освен това, младата българка участва и в доброволни инициативи в помощ на тежко болни деца. Последната кампания, която Василена организира, цели да подпомогне лечението на тежкоболни деца в Нюрнберг, Бавария. В свободното си време Василена, заедно с други доброволци от организация, наречена „Клоуни в болницaтa“ (KlinikClowns) посещават детски болници в Германия, забавляват и разсмиват децата. Тя планира част от приходите от Чуждоезиковия институт да бъдат дарени на немската организация.

Василена Чернева е само на 22 години, от Стара Загора, възпитаничка е на Гимназия с преподаване на чужди езици „Ромен Ролан“, завършила през 2015-та с пълен успех гимназията. В десети клас печели заедно с още 7 талантливи българи националния турнир, организиран от немското министерство на културата и от националната агенция за европейски проекти за ученици в Германия (PAD – Pädagogischer Austauschdienst: Nationale Agentur für EU-Programme im Schulbereich). В Германия ще завърши скоро специалността Wirtschaftsinformatik- комбинация между информатика и икономика. Класирана е в ТОП 20 студенти по информатика за 2015-та, 2016-та и 2017-та година от над 320 студенти. Владее 4 езика и работи като преводач за водещи компании.

Продължете с четенето

Стара Загора

ПРЕЗ ЮНИ СТАРА ЗАГОРА ЩЕ БЪДЕ ОТНОВО ДЖАЗ

Published

on

С името на Антони Дончев се свързват почти всички престижни изяви на българския джаз.

Обичаният от всички ценители на хубавата музика фестивал „Цветовете на джаза“ отново обещава вълнуващи срещи под звездите със звездите. Програмата започва на 10 юни с концерт на виртуозния пианист Антони Дончев, заедно с Мария Митева – флейта, Митко Семов – ударни и Васил Хаджигрудев – контрабас.

С името на Антони Дончев са свързани голяма част от престижните изяви на българския джаз през последните години. Неговата звезда изгрява като съосновател на реномираната формация „Акустична версия“, която още с първата си поява на европейския подиум печели голямата награда на конкурса в Hoeilaart, Белгия през 1985 г. Година по-късно, в Леверкузен, Германия, „Акустична версия“ е удостоена с най-престижната награда на европейския джаз – международното жури, водено от Йоахим-Ернст Берендт и Павел Бродовски присъжда Голямата награда на Европейската джаз федерация на Антони Дончев и Христо Йоцов, и ги обявява за „Young European Jazz Artists ’86“.

Следва изключително плодотворен период, в който Антони Дончев, заедно с „Акустична версия“, жъне успехи по световните сцени и реномирани джаз фестивали: Ost-West в Нюрнберг, Jazz Jamboree във Варшава, Jazz Jatra в Бомбай, Загреб, Хановер, Прага, Рьормонд, Москва, Истанбул, Тбилиси, Солун и др. Успоредно с дейността си с „Акустична версия“, Антони Дончев осъществява проекти с различни световноизвестни музиканти (Joe Lovano, Kurt Elling, George Garzone, Kenny Wheeler, Tom Harrell, Tomasz Stanko, Jerry Bergonzi, Conrad Herwig, Tommy Smith, Vladimir Tarasov, Petras Vysniauskas, Stephane Belmondo, Reiner Winterschladen, Eric Vloeimans, Lars Danielsson, Glen Moore, Christof Lauer, Benjamin Schmid, Georg Breinschmid, NDR Big Band и др.), гастролира като соло пианист, представя премиери на концерти за пиано, създадени специално за него и записани съвместно със Симфоничния оркестър на Българското национално радио, композира филмова и театрална музика. Издава компакт албуми за BMG, Балкантон, Sony Music, Polysound, Kuker Music и др.

През годините работи много успешно с театралния режисьор Теди Москов, чиито постановки на „Лебедова песен“ в Schauspielhaus – Дюселдорф (1995), „Макбю“ в Bremer Theater – Бремен (1996), „Дом Nо 13“, „Синьо в синьо“ и “Сирано” в Thalia Theater – Хамбург (1997-2003) са приети със суперлативи от германската критика.

Носител е на редица награди за театрална и филмова музика. Диригент на Биг Бенда на Българското радио от 2010 г. Председател на УС на Българска музикална асоциация от създаването ѝ до 2018г. Преподавател по пиано в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ и Югозападния университет „Неофит Рилски“. Антони Дончев е ярък пример за съвременен музикант, който с лекота и умение се справя с разнородните форми на музициране в началото на 21 век, и който без проблеми може да съчетава многообразието на джазовата стилистика, фолклора и класическата музика във всичките им аспекти.

Може да се запознаете с цялата Програма, както и на официалната Фейсбук страница.

Автор: Стефани Бабадалиева

Продължете с четенето

Стара Загора

НА ЛАЗАРОВДЕН ПЪСТЪР ПРАЗНИК В “АЯЗМОТО” СЪБРА МАЛКИ И ГОЛЕМИ

Published

on

Гост на празника бе зам.-кметът на Община Стара Загора с ресор “Култура и туризъм” Милена Желева. 

На Лазаровден стотици старозагорци и гости на града се насладиха на празнична програма, съчетала спорт, култура и изкуство. Дейностите започнаха още в 9.00 часа със спортни активности, включващи йога и за големи, и за малки, както и открити тренировки по бадминтон, волейбол и обща физическа подготовка. От Спортен клуб “Здраве и активно дълголетие” се постараха с тонизираща тренировка за “златна възраст”. Малко по-късно, музикалната програма огласи най-големия старозагорски парк и танцови и фолклорни формации, заедно с читалища, зададоха ритъм и настроение.

Детски творчески ателиета и работилници приканваха децата с разнообразни занимания – рисунка на асфалт, маски на животни, ателие по възларство, глинена работилница, “Забавна астрономия”, “Нарисувай ми…” и “Приказен цветен килим” с приказки и легенди в картините на български художници. На място бе и любимият на всички талисман на града – “Катерицата Кипи”.

Опашка от желаещи се зави пред обичаната от смелите малчугани “Въжена градина”, предлагаща игри, демонстрации и състезание по ориентиране. От Туристически информационен център, традиционно за топлите дни,  организираха Безплатен тур “Парковете разказват своите истории”.

В Зоопарк Стара Загора желаещите имаха възможност да засадят цвете в градинката пред емблематичната статуя на двете мечета. Гостите на зооградината се запознаха и с мишелова Хари от Спасителен център за диви животни – Зелени Балкани на техния информационен щанд. От Прабългарска школа за оцеляване „БагаТур“ подариха безплатна снимка с кон на посетилите ги деца.

За ожаднелите, специално на място бяха “В гората – хапване и пийване”, които предлагаха изнесен бар с разхладителни напитки.

Организатори на забавленията са Община Стара Загора, Център за подкрепа на личностно развитие – Стара Загора, Туристическо дружество „Сърнена гора“, Народно читалище „Родина 1860, Народно читалище „Настроение 2017“, Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“, Народно читалище „Христо Танев 2020“.

Автор: Стефани Бабадалиева

Продължете с четенето

Стара Загора

ПРЕДПРИЕМАТ СПЕШНИ МЕРКИ ЗАРАДИ КОКЛЮША

Published

on

До 10 май проверяват имунизирани ли са децата във всички детски и учебни заведения на територията на община Стара Загора

От Община Стара Загора информираме по спешност всички детски заведения – ясли, градини и училища, както и всички здравни специалисти за мерките, изисквани от РЗИ във връзка с регистрираните случаи на болестта коклюш. Това съобщи днес зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина Делчева, с ресор „Общинска собственост, здравеопазване и социални дейности“.

Здравните специалисти трябва да проверят всички имунизации и реимунизации на всички деца в детски и учебни заведения на територията на общината. Срокът за това е до 10 май 2024 г.

Ще се издирват неимунизирани деца, включително и с помощта на ромските медиатори там, където се налага, макар че проблемът с антиваксърските действия със сигурност не касае единствено децата от малцинствен произход.

„Страховете, които имаме от години, че родители отказват да си имунизират децата и това може да доведе до сериозен проблем, вече виждаме да се реализират“, отбеляза Павлина Делчева. Зам.-кметът отправи апел към родителите да проявят съвестност и да съдействат, а директорите на детски и учебни заведения също да подходят отговорно към проблема.

Засега в област Стара Загора има 3 регистрирани случая на коклюш от началото на 2024 г. – на 8 г., на 18 г. и на бебе на 1 месец, те са от Стара Загора и от Казанлък, а за двамата ученика има данни за проведена имунизация.

 

Автор: Нина Цанева

Продължете с четенето

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com