Свържете се с нас

Стара Загора

В Стара Загора може да има логистичен център за търговия на селскостопански продукти с Китай

Published

on

Дейността и проектите на Център за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦНСССКЦИЕ) бяха представени днес в Стара Загора на форум организиран от Центъра, Търговско-промишлена палата – Стара Загора, Община Стара Загора, Регионален академичен център Стара Загора и Агровестник.

В общинската зала „П. Р. Славейков“ се събраха представители на фирми, браншови организации и научни звена, работещи в областта на селското стопанство, хранително-вкусовата и преработвателната промишленост, преподаватели и студенти от Тракийския университет, ученици от СУ „Максим Горки“, изучаващи китайски език.

Гости на форума бяха Иванка Сотирова, зам.-кмет на Община Стара Загора, Гергана Микова, областен управител на Стара Загора и Петя Чакърова, зам. областен управител.

„Градът бе избран за място на форума, защото Старозагорския регион има изключителен потенциал за развитието на агросектора. Тук са концентрирани най-много звена в селското стопанство, предстои изграждането на индустриална зона „Загоре, тук са най-големите фирми търгуващи със селскостопанска техника, тук е Тракийския университет, Земеделския институт, областни и общински структури в земеделието. Всички имат капацитет и възможности да се включат в бизнеса с Китай“, каза Олег Стоилов, председател на ТПП Стара Загора и модератор на форума.

„Благодаря от името на кмета Живко Тодоров и от мое име за инициативата на ТПП и Центъра, форумът да се проведе тук. Изборът не е случаен. Стара Загора е град с традиции и минало в икономиката. Подобни форуми са добра предпоставка за огласяване възможностите на региона. Индустриална зона „Загоре“ представлява интерес включително и за селското стопанство“, каза Иванка Сотирова.

Областният управител Гергана Микова припомни, че земеделието е един от основните отрасли в нашата страна и производителите трябва да се възползват от програмите и иновациите в сектора.

През 2015 г. България е домакин на срещата на Инициативата 16+1, разказа Васил Гелев, директор на ЦНСССКЦИЕ. По думите му са разисквани възможностите за изграждане на демонстрационни центрове и възможностите за електронна търговия с Китай. След обстоен анализ китайските експерти стигат до извода, че българският продукт може да бъде шафранът, подписано е и споразумение за износ на 650 тона шафранови луковици. Възможностите за търговия с Китай са в направленията: козметични продукти от розово и други етерични масла, вино, вода ,олио, белен слънчоглед и слънчогледов шрот, чайове и лечебни билки.

Велев представи изградените от Центъра Логистичен хъб и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти, Демонстрационна зона на сътрудничество и Демонстрационен център за електронна търговия със селскостопански и други продукти, и начина им на работа. По думите му в електронната платформа за търговия с Китай вече участват 150 фирми.  „Китайското правителство активно насърчава електронната търговия. Логистична база за електронна търговия би могла да бъде създадена и в Стара Загора“, обясни Велев.

Той съобщи още, че на Осмата среща на върха между Китай и страните от ЦИЕ в Дубровник (11-12 април 2019 г. ),  най-висока степен на подкрепа и одобрение са получили всички проекти на Центъра, а включването им в съвместната декларация- своеобразен наръчник за администрациите от формата 16+1, дава нови, реални възможности за сътрудничество.

Продължете с четенето

Стара Загора

НА ЛАЗАРОВДЕН ПЪСТЪР ПРАЗНИК В “АЯЗМОТО” СЪБРА МАЛКИ И ГОЛЕМИ

Published

on

Гост на празника бе зам.-кметът на Община Стара Загора с ресор “Култура и туризъм” Милена Желева. 

На Лазаровден стотици старозагорци и гости на града се насладиха на празнична програма, съчетала спорт, култура и изкуство. Дейностите започнаха още в 9.00 часа със спортни активности, включващи йога и за големи, и за малки, както и открити тренировки по бадминтон, волейбол и обща физическа подготовка. От Спортен клуб “Здраве и активно дълголетие” се постараха с тонизираща тренировка за “златна възраст”. Малко по-късно, музикалната програма огласи най-големия старозагорски парк и танцови и фолклорни формации, заедно с читалища, зададоха ритъм и настроение.

Детски творчески ателиета и работилници приканваха децата с разнообразни занимания – рисунка на асфалт, маски на животни, ателие по възларство, глинена работилница, “Забавна астрономия”, “Нарисувай ми…” и “Приказен цветен килим” с приказки и легенди в картините на български художници. На място бе и любимият на всички талисман на града – “Катерицата Кипи”.

Опашка от желаещи се зави пред обичаната от смелите малчугани “Въжена градина”, предлагаща игри, демонстрации и състезание по ориентиране. От Туристически информационен център, традиционно за топлите дни,  организираха Безплатен тур “Парковете разказват своите истории”.

В Зоопарк Стара Загора желаещите имаха възможност да засадят цвете в градинката пред емблематичната статуя на двете мечета. Гостите на зооградината се запознаха и с мишелова Хари от Спасителен център за диви животни – Зелени Балкани на техния информационен щанд. От Прабългарска школа за оцеляване „БагаТур“ подариха безплатна снимка с кон на посетилите ги деца.

За ожаднелите, специално на място бяха “В гората – хапване и пийване”, които предлагаха изнесен бар с разхладителни напитки.

Организатори на забавленията са Община Стара Загора, Център за подкрепа на личностно развитие – Стара Загора, Туристическо дружество „Сърнена гора“, Народно читалище „Родина 1860, Народно читалище „Настроение 2017“, Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“, Народно читалище „Христо Танев 2020“.

Автор: Стефани Бабадалиева

Продължете с четенето

Стара Загора

ПРЕДПРИЕМАТ СПЕШНИ МЕРКИ ЗАРАДИ КОКЛЮША

Published

on

До 10 май проверяват имунизирани ли са децата във всички детски и учебни заведения на територията на община Стара Загора

От Община Стара Загора информираме по спешност всички детски заведения – ясли, градини и училища, както и всички здравни специалисти за мерките, изисквани от РЗИ във връзка с регистрираните случаи на болестта коклюш. Това съобщи днес зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина Делчева, с ресор „Общинска собственост, здравеопазване и социални дейности“.

Здравните специалисти трябва да проверят всички имунизации и реимунизации на всички деца в детски и учебни заведения на територията на общината. Срокът за това е до 10 май 2024 г.

Ще се издирват неимунизирани деца, включително и с помощта на ромските медиатори там, където се налага, макар че проблемът с антиваксърските действия със сигурност не касае единствено децата от малцинствен произход.

„Страховете, които имаме от години, че родители отказват да си имунизират децата и това може да доведе до сериозен проблем, вече виждаме да се реализират“, отбеляза Павлина Делчева. Зам.-кметът отправи апел към родителите да проявят съвестност и да съдействат, а директорите на детски и учебни заведения също да подходят отговорно към проблема.

Засега в област Стара Загора има 3 регистрирани случая на коклюш от началото на 2024 г. – на 8 г., на 18 г. и на бебе на 1 месец, те са от Стара Загора и от Казанлък, а за двамата ученика има данни за проведена имунизация.

 

Автор: Нина Цанева

Продължете с четенето

Стара Загора

„ПОДКРЕПА“: МЕСТНА ВЛАСТ И ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО СПАСЯВАТ РАБОТНИ МЕСТА

Published

on

Общественото мнение в Стара Загора е напълно в защита на каузата „Марица-изток“, заяви кметът Живко Тодоров

„Всичко за зелената сделка е решено – това мнение битуваше в хората; ние им казваме, че нищо не е решено до последно, когато има гражданско общество и подкрепа от страна на местната власт“. Това дефинира пред медиите днес Иван Вълев, председател на синдикат „Подкрепа“ за рудник „Трояново-север“.

Случилото се вчера е плод на няколко месеца съвместна работа с кмета на Община Стара Загора г-н Живко Тодоров и ние искаме искрено да му благодарим, подчерта на свой ред Бисер Бинев, председател на структурата на „Подкрепа“ в „Мини Марица-изток“. Той разпростря адмирациите си и до депутатите от 49-ия парламент, одобрили отпускането на 250 млн. лева годишно на мините за периода 2024-2028 г. – пари от държавния бюджет, предоставяни на мините за техническа рекултивация. С тези средства – не мога да зная категорично дали ще бъдат достатъчни, но при правилно разходване би трябвало – ще се гарантират работните места, увери Бисер Бинев.

На свой ред кметът на Стара Загора Живко Тодоров изказа своята благодарност към синдикатите и в частност към КТ „Подкрепа“ към „Мини Марица-изток“. „Всички сме свидетели на усилията, които те лично положиха, за да може да се гарантира работата на хората и техните усилия не започнаха от вчера, а буквално от няколко години насам. Аз съм свидетел на направеното от тях, за да обърнат мнението на много политици, да популяризират каузата „Марица-изток“, за което благодарност и на журналистите, направили публично достояние много факти. Общественото мнение в Стара Загора е напълно в подкрепа на комплекса, а винаги съм казвал, че „Марица-изток“ представлява Стара Загора“, формулира Живко Тодоров.

Представете си каква би била същината на Стара Загора без „Марица-изток“ и без всички хора, които работят там, предложи той на журналистите. „Когато хилядите хора там не получат заплати и генерираният там паричен поток секне, то търговията ще замре, няма да има пари и за малкото квартално магазинче, и за фризьорката, и за обущаря, дори за най-малките бизнеси парите ще намалеят страшно много. Това ще удари всеки сегмент на бизнеса в региона. Така че това не е кауза само на тези хора, на „Марица-изток“, а на всички нас, които живеем тук – да запазим прехраната си и да имаме по-сигурно бъдеще“, обобщи Живко Тодоров.

От „Подкрепа“ увериха, че и след изборите през юни ще продължат съвместните си действия с местната власт и с хората, които вярват, че не всичко е решено предварително.

Автор: Нина Цанева

Продължете с четенето

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com