Свържете се с нас

Свят

Цяла България вече е в тъмночервената зона КАРТА

Published

on

Отново висок брой новозаразени – всеки четвърти тестван е позитивен. От днес влиза в сила и променената валидност на зеления сертификат при пътуване в Европейския съюз.

Той ще важи 9 месеца след поставяне на последната доза, но остава безсрочен за поставилите си бустерна доза.

Над 10 000 заразени отчита електронният регистър за последните 24 часа. Процентът на положителните проби е висок – над 24.

Висок е и броят на хоспитализираните – над 1000 души. Толкова много хора, постъпили в болница, е имало последно в края на ноември. Има ръст и в броя на починалите – 158 души. Висок е и на настанените в интензивни отделения – 74 души, отново толкова хора в тежко състояние за денонощие е имало през ноември. Под 8 000 са поставените ваксини като около 60% от тях са трета доза.

По данни на центъра по заразни и паразитни болести всички области, у нас вече са в тъмночервено. Най-висока е заболеваемостта в столицата.

От първи февруари влизат в сила новите европейски изисквания за зелените сертификати – така при пътуване в Европейския съюз срокът на валидност на сертификата става 270 дни при завършен курс на ваксинация с еднодозова или двудозоваваксина. При поставена бустерна доза сертификатът е безсрочен.

Промяната засяга около 90 000 българи. От здравното министерство обявиха, тя да важи за територията на България.

Днес влиза в сила и още една промяна – в червената зона вече попадат държави със заболеваемост между 500 и 5000 на 100 000 население. Съответно влизащите у нас от такива страни могат да влязат само със зелен сертификат или отрицателен PCR тест.

Влизащите от тъмночервени зони, в които заболеваемостта на 100 000 население е над 5000 души трябва да имат и сертификат, и PCR, направен до 72 часа от влизането в страната. Ако имат поставена бустерна доза е достатъчен само сертификат.

Болничните сдружения пък настояват за спешна помощ от страна на държавата заради високите цени на тока. В отворено писмо те изложиха и исканията си да бъдe увеличена стойността на клиничните пътеки.

Продължете с четенето

Свят

Васил Михайлов е роден на 6 април 1938 г. в Стара Загора

Published

on

„Петко льо, капитанине,

Петко льо, командирине,

яла са, Петко, откажи от сванка

пусто хайдутство…“

Васил Михайлов е роден на 6 април 1938 г. в Стара Загора в бежанско семейство от Мараш, Западна Тракия.

През 1964 г. завършва ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Мандаджиев.

Работил е като шлосер-матричар в завод „Светлина“, Стара Загора (1964 – 1967), в Хасковския драматичен театър, където е бил директор (1965 – 1966), във Военния театър (1967- до днес).

Васил Михайлов получава най-голяма популярност с изпълнението на ролята на Петко Войвода в телевизионния сериал „Капитан Петко войвода“.

На 8 февруари 2018 г. САБ обявява, че „Икар“ за цялостен принос ще бъде присъден на Михайлов. На следващия ден, обаче, Михайлов съобщава в интервю своя отказ на наградата в знак на протест срещу състоянието на българския театър и липсата на достатъчно държавна грижа към този вид изкуство.

Здраве и култура Звездни рожденици

Продължете с четенето

Свят

Стара Загора бе отличена с приз „Община с най-много инвестиции“ за 2023 г.

Published

on

Българската агенция за инвестиции (БАИ) към Министерството на иновациите и растежа връчи за 18-а поредна година наградите „Инвеститор на годината“. По време на церемонията, провела се в София на 5 март, бяха отбелязани най-значимите инвестиционни проекти, реализирани у нас през миналата година. Община Стара Загора бе отличена с приз „Община с най-много инвестиции“ за 2023 г. Наградата беше връчена на кмета Живко Тодоров от заместник-министъра на вътрешните работи Христо Стефанов.

„За мен е огромна чест да получа това признание – то е плод на много колективни усилия не само през изминалата година. Реализираните инвестиции в нашата община са за над 400 млн. лева“, каза кметът Тодоров, като допълни, че се очакват и още. Той лично благодари на министъра на иновациите и растежа Милена Стойчева, както и на министъра на икономиката Богдан Богданов за подкрепата, която получава Стара Загора. Гости на церемонията бяха и зам.-кметът по „Транспорт, екология, инвестиции и зелен преход“ Радостин Танев, началникът на отдел „Инвестиции“ Росица Райкова, както и изпълнителният директор на Индустриална зона „Загоре“ Радослав Танев.

„В Министерството на иновациите и растежа работим целенасочено за това България да се утвърди като привлекателна дестинация за инвеститори с добри и предвидими условия. От началото на мандата на правителството имаме рекорден брой инвеститори – връчени са 23 сертификата по Закона за насърчаване на инвестициите за 510 млн. ле. и 2022 работни места. Това е с 41% повече от същия период за миналата година. Това заяви министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева по време на престижното събитие. Министърът отличи победителя в категория „Инвестиция в иновативен бизнес“.

Голямата награда за „Инвеститор на годината“ за 2023 г. получи компания – лидер в дигиталната трансформация на енергийния мениджмънт и автоматизацията и световен производител на електрически компоненти. Отличието връчи заместник министър-председателят и министър на външните работи Мария Габриел.

Призове имаше в различни категории – „Инвестиция на зелено“, „Инвестиция в разширяване на бизнес“, „Инвестиция в човешки капитал“, „Успешен стартъп“ и други.

На тържествената церемония  присъстваха министри, представители на местната власт и на дипломатическия корпус, бизнес- и работодателски организации, двустранните търговско-индустриални камари и др.

Продължете с четенето

Свят

Ремонтират емблематичната за Стара Загора сграда на Драматичен театър „Гео Милев“

Published

on

Мащабен ремонт тече в момента в емблематичната за Стара Загора сграда на Драматичен театър „Гео Милев“. Той започна в края на 2022 година, като основната му цел е постигане на по-добра енергийна ефективност на сградата, при пълно запазване на фасадната автентичност.

„Това истинско архитектурно бижу на Стара Загора се намира в археологическия резерват „Августа Траяна-Верея-Стара Загора“. През годините сградата беше много натоварена и експлоатирана. Дълго време тук беше настанена и старозагорската опера.

Именно затова дойде и времето да ѝ обърнем подобаващото внимание, за да върнем блясъка ѝ. Винаги съм казвала, че тук трябва да се пипа „с кадифена ръкавица“, защото трябва да се запази както вида, така и самата стойност на обекта“, разказа заместник-кметът на община Стара Загора Милена Желева.

И припомни, че „първата копка на тази сграда е направена на 1 април 1912 година, а архитект е Никола Лазаров. Стилът, в който е изградена, е определян като „Виенски барок“.

Малко по късно през 1916 година големият наш поет и съгражданин Гео Милев тук експериментално поставя пиесите на Гогол на Софокъл. А през 1990 година сградата е обявена за паметник на културата от местно значение“, посочи още тя.

„При извършване на строителството ще бъде изпълнено и конструктивно укрепване, налагащо се поради завишените критерии за сеизмична устойчивост, както и частични реставрационни дейности, като реставрация и консервация на пластичните и декоративните елементи по фасадите“, каза още заместник-кметът. Тя обясни, че след ремонта „хората в неравностойно положение ще имат подходящи условия за достъп“.

Друго важно обновление, което ще има след цялостния ремонт на сградата, е, че тя ще бъде климатизирана. „Много важен проблем беше липсата на климатизация, хората, които посещават театъра, знаят, че беше много некомфортно през летните месеци. Тъй като липсата на възможност за охлаждане правеше температурата в помещенията да достига до 45 градуса“, коментира Желева.

„Реконструкцията и обновяването на театъра ще допринесе за удобството както на посетителите, така и на работещите в него. С изцяло обновената акустична зала, на която ще бъде поставена изцяло нова и съвременна мултимедия, звукоизолация, която създава усещането за сцена от световно ниво заедно с  подновеното осветление“, разкри и директорът на Драматичен театър „Гео Милев“ Светла Тодорова.

„Тази сграда, освен че е архитектурна забележителност и историческа, с над 100-годишна история, тя за нас е един жив организъм- за всички хора, които работят тук. За всички нас тя е частица от всеки един“, обясни Тодорова. „Сградата е едно културно и духовно средище, което събира в себе си творци от различни места и отглежда млади творци“, посочи още тя.

„Проектът предвижда пълна подмяна на мокета, седалките и дежурното осветление в зрителната зала, ново сценично облекло – завеса, крачоли, средно дъно на сцената, както и ремонт на сценичната механизация и на рунд хоризонта, подмяна на мебелите и на компютърното обзавеждане в административната част, както и на мебелите в гримьорните. Ще бъдат поставени видеомонитори, свързани с камерна и голяма сцена за следене на репетиции и представления“, допълни Тодорова.

Ремонтните дейности включват и реконструкция на прилежащото дворно пространство – премахване на съществуваща открита сцена от южната тераса и разполагане на нова сцена на нейното място, където през топлите месеци може да бъдат играни различни представления.

След извършване на ремонта залата на основната сцена ще разполага с над 300 места за зрители, а камерна сцена с 60. Общата застроена площ на сградата е 1194 кв. метра, а сградата е дом и на Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“.

Очаква се ремонтът да приключи в началото на следващата 2025 година и да стане притегателен център за култура. дарик

Продължете с четенето

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com