Свържете се с нас

Стара Загора

Празникът на райската ябълка събра гости от цялата страна в старозагорското село Хрищени

Published

on

За 19-та година празникът премина под звуците на фолклорната музика, с разнообразни кулинарни изкушения и произведения на изкуството

Вече 19-та година Празникът на райската ябълка в с. Хрищени събира стотици жители и гости, за да почетат вкусния есенен плод.

От 2025 г. Празникът на райската ябълка е обявен за част от туристическите дестинации в България. Към тазгодишното издание се присъединиха участници от София, Плевен, Пловдив, Кърджали, Разград и Ивайловград, както и чуждестранни групи. Броят на гостите наброяваше над 3000 души.

Събитието се организира от НЧ „Стефан Генчев – 1901 г.” и кметството на с. Хрищени с финансовата подкрепа на Община Стара Загора по Програма „Култура“.

Празничната програма тази година се проведе на две сцени, а участие взеха повече от 30 състави и фолклорни формации, както и индивидуални изпълнители.

Събитието започна с тържествено издигане на знамената на Република България, Европейския съюз и флага на с. Хрищени под звуците на националния химн и химна на селото, изпълнени от талантливи деца от местната общност. След празничната света литургия, отслужена от отец Иван,  кметът на с. Хрищени Радка Желева поздрави всички, присъединили се към големия празник. Музикалната програма продължи през целия ден с разнообразни и вълнуващи изпълнения.

На изложбата – базар „Произведено в Хрищени“, гостите опитаха ръчно приготвени домашни сладка и печива, сушени плодове, сладкарски изделия, както и ракия от райска ябълка, от която гостите останаха доволни. На място можеше да се видят и множество произведения на изкуството с фолклорни мотиви. Местното училище и детска градина бяха атракция с техните ръчно изработени тематични сувенири.

Стопаните изкараха домашната си реколта от райска ябълка, от която посетителите имаха възможност да закупят. Атрактивни бяха и кулинарните изделия от Златка Динева и Дари Карафизиева. Те представиха на гостите сладки изкушения с плод от райска ябълка и специално украсена торта.

Официални гости на събитието бяха Антон Тонев, зам.-председател на Общински съвет Стара Загора и Боян Бабанов, общински съветник.

 

Продължете с четенето

Стара Загора

Мъж с опасност за живота след сбиване в Стара Загора

Published

on

Мъж на 46 години е с черепно-мозъчна травма и опасност за живота след сбиване в старозагорския квартал „Лозенец“. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР, предаде кореспондент на БТА в Стара Загора Павлина Дудева.

Пострадалият е настанен за лечение в УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в областния град.

Инцидентът е станал снощи малко преди 21:30 часа. На място униформените са установили, че е възникнал скандал, прераснал в сбиване между няколко души, при който от неустановен към момента извършител с остър предмет е ударен в областта на главата 46-годишният пострадал.

По случая са задържани жена на 39 години и мъж на 42 години, а полицията издирва 36-годишна жена.

Във Второ РУ – Стара Загора е образувано досъдебно производство. Работата по случая продължава под ръководството на Окръжната прокуратура в Стара Загора.

Миналата седмица мъж на 39 години беше настанен в болница след нанесен му побой на улица в Стара Загора.

Продължете с четенето

Стара Загора

На „Седми километър“ ще има само гора – на 22 ноември предстои залесяване на нови 13 хил. фиданки

Published

on

Ръководството на Община Стара Загора призовава хората да участват в съхраняването на зеленото богатство на града ни

Нови 13 хиляди фиданки от вида атласки кедър ще бъдат засадени на 65 декара площ в местността „Седми километър“ край Стара Загора. Това е поредно потвърждение, че на мястото на опожарените терени ще има само гора.

Вече е определена датата – 22 ноември 2025 г., събота, от 10.00 часа в местността „Седми километър“. Промяна ще настъпи само при неблагоприятни метеорологични условия.

Ръководството на Община Стара Загора призовава хората отново да участват в екологичната инициатива, както вече стана традиция. „Заедно можем и трябва да пазим града си и зеленото му богатство – то е живот“, е апелът към съгражданите ни.

Припомняме, че Община Стара Загора спечели националния конкурс на Нестле България „Залесяваме Активно 2025“. С 3-годишен план за устойчиво залесяване на тези 65 декара горски терени в местността „Седми километър“. Грантът, предназначен за реализацията на проекта, е в размер на 60 хил. лева.

Красивото иглолистно дърво атласки кедър е избрано за залесяването заради неговата декоративна стойност, устойчивост на суша и способност да расте в различни типове почви. То има още две съществени предимства: не се напада от вредителя борова процесионка, тя не може да живее в него, а другият фактор за избора му е, че той е значително по-устойчив при пожар от черния бор.

 

На снимките е подготвеният за залесяване терен в местността „Седми километър“

Продължете с четенето

Стара Загора

С 4 златни медала на световно по силов трибой се окичи атлет от Стара Загора

Published

on

Стоян Георгиев, който участва с подкрепата на Община Стара Загора и БФ по силов трибой, зае второ място сред всички състезатели от групата на Спешъл Олимпикс в класирането „Шампион на шампионите“

Четири златни медала на Световното първенство по силов трибой на Международната организация по силов трибой (IPF) завоюва старозагорският атлет Стоян Георгиев. Спортната надпревара се проведе в периода от 11 до 16 ноември 2025 г. в румънския град Клуж-Напока.

Участието на Стоян Георгиев стана възможно с подкрепата на Българската федерация по силов трибой и Община Стара Загора, оповестиха от Спешъл Олимпикс България.

На проведената на 15 ноември състезателна серия в групата на Спешъл Олимпикс до 83 кг. Стоян Георгиев спечели златото във всички четири дисциплини: клек – 152.5 кг., вдигане от лег – 82.5 кг., мъртва тяга – 160 кг., и трибой – 395 кг.

„Във всяка дисциплина Стоян подобри личните си рекорди. Той постигна 9 успешни опита от 9 възможни, демонстрирайки отлична подготовка и стабилност на подиума. В класирането „Шампион на шампионите“ Стоян зае второ място сред всички състезатели от групата на Спешъл Олимпикс“, съобщи националният треньор по силов трибой и европейски съветник на Спешъл Олимпикс Ивелина Кирилова.

„Стоян имаше подготовка с вдигане на тежести, но силовият трибой изисква друга дисциплина и техника. Постиженията на кръговете от републиканското първенство по силов трибой ни дадоха самочувствие и основание да вярваме, че се борим за злато от самото начало“, сподели Стоян Стоянов – дядо и личен треньор на Стоян Георгиев.

„Важно е да тренираш и да слушаш треньора. Тогава ще успееш! Вълнуващо е да прозвучи българският химн в залата при награждаването“, посочи атлетът Стоян Георгиев. Той е спечелил и нещо още по-ценно – множество нови приятели.

Ивелина Кирилова очерта предстоящите планове. „Освен участие в кръговете на републиканското първенство по силов трибой в България, подали сме заявка за участие в Националните игри на Спешъл Олимпикс Германия. Те ще се проведат в Берлин догодина. Подготвяме се и за участие в Световните летни игри на Спешъл Олимпикс в Чили в края на 2027 г.“, информира още тя.

Стоян Георгиев участва успешно в програмата на Спешъл Олимпикс България през последните 3 години като регистриран атлет по силов трибой. Личен треньор на Стоян по силов трибой е неговият дядо Стоян Стоянов. През 2025 г. с подкрепата на Българската федерация по силов трибой и националния треньор по силов трибой на Спешъл Олимпикс България Ивелина Кирилова, Стоян се подготви и участва успешно в Републиканското първенство по силов трибой, проведено в Горна Оряховица на 11-14 април 2025 г. и в трети кръг от Републиканското първенство по силов трибой в Кърджали на 19-21 септември 2025 г.

Мисията на Спешъл Олимпикс е  да организира целогодишно спортно-състезателна дейност в различни олимпийски спортове за деца и възрастни с интелектуални затруднения, като им предоставя устойчиви възможности за развитие на тяхната физическа култура, да проявяват смелост, да изпитват радост, както и да осигури възможност да споделят дарбите и уменията си със своите семейства, своите връстници и общности. 

Продължете с четенето
Реклама Enter

Новини от Казанлък

Can't extract feed: https://kz7.bg/?get_posts=1&count=7.

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com