Свържете се с нас

Стара Загора

Община Стара Загора получи 11 предложения за присъждане на наградата „Стара Загора“

Published

on

Община Стара Загора получи 11 предложения за присъждане на наградата „Стара Загора“ ,в направленията „Наука и образование“ и „Култура и изкуство“.

Четири са номинациите за колективна награда в направление „Култура и изкуство“:

1. ДТ “Гео Милев“ – за реализацията на пиесата „Цар последен“ от Райна Томова, режисьор Йосиф Сърчаджиев, сценография и костюми Мария Диманова, музика Георги Генов

2. Държавен куклен театър – Стара Загора – за високи художествено-творчески постижения, за реализацията на спектакъла „Джелсомино в страната на лъжците“ по Джани Родари, носител на награда ИКАР за куклен спектакъл

3. Представителството на Съюза на българските художници – Стара Загора – за активно участие в художествено-творческия живот на града и страната

4. Държавна опера – Стара Загора – за творческите постижения на обновената Балетна трупа на Операта

Направени са три номинации за индивидуална награда в направление „Култура и изкуство“:

1. Галина Ивелинова Костова – писателка и художничка, за високи творчески постижения.

2. Проф. д-р Марин Добрев – автор на идеята, организатор и изпълнител на уникалното Квадринале на Балканската живопис „Митовете и легендите на моя народ“

3. Петя Вънева – балерина от състава на Държавна опера – Стара Загора за последните и роли в няколко балетни спектакъла

За колективни носители на Наградата „Стара Загора“ в направление „Наука и образование“, за високи постижения в развитието на образователната институция, са предложени:

1. Колективът на Детска градина №10 „Светлина“
2. Колективът на Детска градина №24 „Радост“

За индивидуален носител на Наградата „Стара Загора“ в направление „Наука и образование са предложени:

1. Йоанна Димитрова – директор на Детска градина № 10 „Светлина“, за високи постижения в развитието на образователната институция.

2. Милена Желязкова – директор на Второ основно училище „Петко Рачов Славейков“, за издигане авторитета на училището и високи постижения в областта на образованието в гр. Стара Загора.

До 30 април назначената със заповед на кмета комисия, ще обсъди предложените кандидатури и постъпилите материали и ще внесе мотивирано становище. Наградите в двете направления са парична премия в размер на 1000 (хиляда) лева и грамота.

С Награда „Стара Загора“ се удостояват български и чуждестранни пълнолетни граждани, приживе или посмъртно, за високи художествено-творчески постижения в духовния живот и сферата на образованието и науката в община Стара Загора.

Наградите „Стара Загора“ ще бъдат връчени по повод 24 май – Ден на българската просвета и култура и славянската писменост.
#

Стара Загора

Ремонт на клиники и нови операционни зали, предвижда до края на годината ръководството на Университетската болница

Published

on

С близо 4 570 хил. лв. реализирана печалба приключва за Университетската болница „Проф. Ст. Киркович“ в Стара Загора финансовата 2023 год. Това беше отчетено на проведеното Общо събрание на акционерите на дружеството. 10 % от тези средства остават във фонд „Резервен“, а с останалата част ще се покрият загуби от минали периоди.

С 300 хил. лв се увеличава капиталът на Университетската болница, решиха още акционерите. Промяната е във връзка с предоставени средства от Министерство на здравеопазването за закупуване на операционен микроскоп за неврохирургия.

До края на годината се предвиждат ремонтни дейности в много от клиничните звена, съобщи за Радио Стара Загора изпълнителният директор на лечебното заведение проф. Йовчо Йовчев.

Продължете с четенето

Стара Загора

Три случая на коклюш в област Стара Загора

Published

on

Три случая на коклюш в областта са регистрирали от Регионалната здравна инспекция на Стара Загора. Това съобщи д-р Таня Перчемлиева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“. Инфекциозното заболяване е установено при две деца на 17 и 8 години. Те са на домашно лечение и има данни за поставени ваксини.

Третият случай е на едномесечно бебе, което е хоспитализирано и няма поставена ваксина за коклюш, защото заради възрастта не е в обхвата на имунизация, уточни д-р Перчемлиева. Тя подчерта тежестта на инфекцията и ролята на ваксините. БНР

Продължете с четенето

Стара Загора

Почитаме паметта на виден светец, кой е той

Published

on

На 19 април църквата почита паметта на преподобния Йоан Вехтопещерник.

Преподобният Йоан живял през VIII век. Не е известно родното му място. Знае се само, че като поклонник отишъл в Йерусалим и след като се поклонил на местата, свързани с живота и дейността на Господ Иисус Христос, посетил и някои места, където през миналите векове се подвизавали известни подвижници.

Когато отишъл в обителта на преподобния Харитон Изповедник (живял през III-IV век, почита се на 28 септември) и посетил пещерата, в която онзи древен светец живял години наред, Йоан пожелал да остане да се подвизава там. Тази стара пещера се намирала недалече от Йерусалим и над нея бил построен голям манастир-лавра от учениците на свети Харитон. От старата пещера и лавра дошло по-късно и името на предобния Йоан, който се нарича Вехтопещерник (или още Вехтолавърски). Защото Йоан живял в тази пещера и служил като свещеник в пещерната църква.

Воден от желание за чист духовен живот, преподобният обуздавал плътските страсти с голямо въздържание. В това отношение православното монашество вече имало натрупан богат опит и Йоан станал подражател на великите древни пустинници. Отдаден на непрестанна молитва и изучаване на Свещеното Писание, преподобният достигнал духовни висоти и бил сякаш ангел в плът. Така той преживял много десетилетия и се упокоил в мир.

Неговия пример последвали десетки други монаси от лаврата в трудните времена на арабските нашествия в Светите земи. Паметта му е особено почитана сред славянските православни християни, защото още докато Палестина била под османска власт (до 1917 г.), в древната лавра се заселили руски монаси, които през ХХ век били под юрисдикцията на руската задгранична (белоемигрантска) църква.

Така лаврата станала едно от любимите места на поклонници от руските земи, както и от различните славянски православни църкви. Тази традиция се поддържа и днес.

Продължете с четенето

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com