Свържете се с нас

Стара Загора

Новите правила за онлайн търговията ни дават повече функции срещу нарушителите в сектора

Published

on

„Най-важното е въпреки еуфоричното настроение хората да запазят потребителско хладнокръвие и да не се поддават на първите „супер изгодни” оферти както в конвенционалната търговия, така и в онлайн пространството, където българинът все по-често пазарува. Този коментар направи председателят на  Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов пред Bulgaria On Air по повод предстоящите празници и прогнозите, че активните онлайн потребители у нас ще похарчат средно по 235 лв. за подаръци.

 

„Понякога зад тези гръмки надписи не стои реално намаление или пък цените не са формирани така, както ни се представя”, предупреди Маргаритов и посъветва да се правят съпоставки на повече предложения. Той добави, че при намаления са установявани случаи на рекламиране на по-ниска цена, без стоката преди това да е продавана по-скъпо. „Това е нелоялна търговска практика, която се среща не само във връзка с големите кампании по празниците, но и в други сезони. По Коледа и Нова година допускам, че е възможно такива практики да зачестят”, каза председателят и потвърди, че точно за това ще следи Комисията в последния месец на годината.

 

В студиото на „България днес” Маргаритов коментира и гласуваните от Европарламента през миналата седмица нови правила за онлайн търговията, които да доведат до по-ефективна защита от некоректни оператори в дигиталното пространство. „Тези промени ще дадат възможност на националните правоприлагащи органи, който в България е КЗП, да упражняват повече функции и да изискват повече информация относно интернет търговците, особено при все по-широкото навлизане на интернет пазаруването и обмен на информация през социални мрежи и други платформи”, заяви председателят и уточни, че те ще обхванат всички онлайн търговци. Маргаритов каза, че все още у нас в процентно съотношение нарушенията в дигиталната търговия са повече спрямо тези в традиционната. „Стандартно в около 10% от случаите се установяват нарушения, в онлайн сегмента – в около 15-17%. Най-често или търговецът отказва да уважи правото на отказ в дадени от закона 14-дневен срок, или дълго време не връща обратно парите, въпреки че клиентът е върнал стоката. Предстои да положим допълнителни усилия и тези промени ще дадат възможност в тази посока, тъй като ще може да се изисква и информация от банки, от регистратори на домейни, а също така и да се блокират сайтове, ако се установи, че нарушават правилата и не са взели мерки”, допълни той.

 

Във връзка с 8-ми декември и очертаващата се като най-атрактивна дестинация Сърбия заради евтиния алкохол и възможността за пушене на обществени места, Маргаритов припомни, че новите правила за роуминга не се прилагат в страната и предупреди да се внимава с питиетата, тъй като „ниските цени може да са за сметка на качеството”. Той обобщи, че в минали периоди проблемите са били преди всичко студени помещения и настаняване по повече в стая от предварително уговореното. Според него подобни казуси възникват най-вече поради това, че „невинаги е обективно възможно на по-ниска цена да бъдат предоставени обещаните услуги”.

Продължете с четенето

Стара Загора

Предприемат спешни мерки заради коклюша

Published

on

До 10 май проверяват имунизирани ли са децата във всички детски и учебни заведения на територията на община Стара Загора

От Община Стара Загора информираме по спешност всички детски заведения – ясли, градини и училища, както и всички здравни специалисти за мерките, изисквани от РЗИ във връзка с регистрираните случаи на болестта коклюш. Това съобщи днес зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина Делчева, с ресор „Общинска собственост, здравеопазване и социални дейности“.

Здравните специалисти трябва да проверят всички имунизации и реимунизации на всички деца в детски и учебни заведения на територията на общината. Срокът за това е до 10 май 2024 г.

Ще се издирват неимунизирани деца, включително и с помощта на ромските медиатори там, където се налага, макар че проблемът с антиваксърските действия със сигурност не касае единствено децата от малцинствен произход.

„Страховете, които имаме от години, че родители отказват да си имунизират децата и това може да доведе до сериозен проблем, вече виждаме да се реализират“, отбеляза Павлина Делчева. Зам.-кметът отправи апел към родителите да проявят съвестност и да съдействат, а директорите на детски и учебни заведения също да подходят отговорно към проблема.

Засега в област Стара Загора има 3 регистрирани случая на коклюш от началото на 2024 г. – на 8 г., на 18 г. и на бебе на 1 месец, те са от Стара Загора и от Казанлък, а за двамата ученика има данни за проведена имунизация.

Продължете с четенето

Стара Загора

„Изворът да не пресъхва – Цветница 2024″ ще се проведе в неделя

Published

on

Традиционното издание на издание на Детско-юношеския фолклорен празник „Изворът да не пресъхва – Цветница 2024″ ще се проведе на самия празник. Тази година той е на 29 април (неделя). Юбилейното 20 издание ще се състои на сцената в парк „Артилерийски“ от 10 часа. Над 650 деца от детски градини, читалища, училища и школи по пеене и танци ще вземат участие. Тази година с танци в събитието ще се включи и едно училище от Габрово. Освен песни и танци, на сцената ще бъдат показани и обичаи. Организирани са и арт работилници.

Съпътстваща проява е конкурсът за рисунка „Пролетните празници“. Над 20 рисунки вече са оценени от журито, което ще обяви в неделя победителите. Всички участници ще получат грамоти, медал или статуетка за участие. „Идеята на този празник е била и винаги ще бъде съхраняването и популяризирането на фолклорната ни традиция. Да приобщим децата към народните ценности, да пазят българската идентичност, това е много важно за нас“. Това сподели секретарят на НЧ „Развитие 1878“ в село Дълбоки, които са част от организаторите. Съорганизатори са община Стара Загора и Център за подкрепа и личностно развитие в града. БНР

Продължете с четенето

Стара Загора

Дискусия за еврото и професиите на бъдещето се проведе в Стара Загора

Published

on

„Бизнесът – готов за еврото“ и „Професиите на бъдещето“ бяха темите на провелата се днес в Тракийския университет работна среща с участието на икономиста Левон Хампарцумян и бившия представител на ЕК в София и Загреб Огнян Златев. Организатор на информационното събитие е „Европа Директно Стара Загора“. В рамки на дискусията двамата участници представиха пред студенти и ученици от града ползите от влизането на България в еврозоната. Според Хампарцумян приемането на еврото ще спести на родния бизнес близо милиард лева от трансакции. Той обясни, че на практика българската държава е приела еврото с въвеждането на Валутния борд през 1997г.. „Еврото е измерител на икономическия успех“, заяви експертът.

От своя страна Огнян Златев даде детайлни подробности за процеса по приемане на европейската валута в Хърватия в началото на миналата година. Бившият представител на ЕК в София и Загреб категорично отхвърли твърденията, че замяната на куна с евро е довело до двоен скок на цените. Според Златев преходът се е оказал безпроблемен, а причина за това е активната и енергична политика на държавата.

Огнян Златев коментира до каква степен вътрешнополитическата криза в България отдалечава страната от останалите страни-членки в ЕС. Той обърна внимание и на предизвикателствата пред ЕС след евровота.

В хода дискусията в Тракийския университет модераторът на срещата Румяна Грозева от Европа Директно провокира Левон Хампарцумян да даде своята гледна точка за европейската „Зелената сделка“ и трансформацията в старозагорски регион. Експертът беше скептичен към подхода, с който европейските политики опитват да решат проблема с климата. БНР

Продължете с четенето

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com