Свържете се с нас

Стара Загора

В Старозагорска област няма разпространение на болестта африканска чума по свинете

Published

on

В Областна администрация се проведе заседание на Епизоотичната комисия, председателствано от областния управител Гергана Микова. Предвид сериозната ситуация с разпространението на болестта африканска чума по свинете на територията на страната, заседанието бе в разширен състав. Освен членовете на Областната епизоотична комисия на него присъстваха представители на различни институции, имащи отношение към проблема, собственици на ферми и учени от Тракийския университет.

Директорът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Дамян Миков очерта картината на разпространение на болестта към този момент. Той обяви, че случаите продължават да се увеличават, към днешна дата цифрата на прасетата, които трябва да бъдат унищожени и загробени, надвишава 70 000.

„Географските дадености на Старозагорска област са може би единствената причина болестта да не е дошла още при нас. Вълната от болни животни не е преминала Балкана“, каза д-р Миков.

Той посочи две основни направления, по които трябва да се работи за овладяване на тежката ситуация. Първо – продължаване на информационната кампания сред кметовете и собствениците на нерегламентираните прасета, които се отглеждат в задните дворове на къщите по селата, и второ – предприемане мерки за намаляване до минимум на популацията на дивите свине. „От миналата година говоря, че африканската чума е най-страшното нещо, което ще ни се случи, но хората не искат да повярват на това. Тяхното невежество и фактът, че кметове на населени места крият броя на животните, които се отглеждат в дворовете, са най-големият проблем“, каза Дамян Миков.

Директорът на една от най-големите свиневъдни ферми в региона Венцеслав Славов обясни, че на територията на областта във ферми се отглеждат над 190 000 прасета. Като цяло, родните свинеферми осигуряват 40 процента от месото, което се консумира в България. Според г-н Славов опасната болест може буквално да унищожи цял сектор от животновъдството.

Директорът на Областна дирекция „Земеделие“ Елка Бонева също посочи като сериозен проблем неразбирането на сложността на ситуацията от страна на местните власти. „Често те не само, че не ни подкрепят, но и ни дават невярна информация“, каза тя.

Участниците в заседанието бяха единодушни, че трябва да продължи масираната информационна кампания сред кметовете на населени места и кметските наместници, както и сред собствениците на домашни прасета в задните дворове, за да се обяснят тежките последствия от болестта. В същото време трябва да се предприемат мерки за ограничаване на движението на дивите прасета и тяхната популация.

Продължете с четенето

Стара Загора

Предприемат спешни мерки заради коклюша

Published

on

До 10 май проверяват имунизирани ли са децата във всички детски и учебни заведения на територията на община Стара Загора

От Община Стара Загора информираме по спешност всички детски заведения – ясли, градини и училища, както и всички здравни специалисти за мерките, изисквани от РЗИ във връзка с регистрираните случаи на болестта коклюш. Това съобщи днес зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина Делчева, с ресор „Общинска собственост, здравеопазване и социални дейности“.

Здравните специалисти трябва да проверят всички имунизации и реимунизации на всички деца в детски и учебни заведения на територията на общината. Срокът за това е до 10 май 2024 г.

Ще се издирват неимунизирани деца, включително и с помощта на ромските медиатори там, където се налага, макар че проблемът с антиваксърските действия със сигурност не касае единствено децата от малцинствен произход.

„Страховете, които имаме от години, че родители отказват да си имунизират децата и това може да доведе до сериозен проблем, вече виждаме да се реализират“, отбеляза Павлина Делчева. Зам.-кметът отправи апел към родителите да проявят съвестност и да съдействат, а директорите на детски и учебни заведения също да подходят отговорно към проблема.

Засега в област Стара Загора има 3 регистрирани случая на коклюш от началото на 2024 г. – на 8 г., на 18 г. и на бебе на 1 месец, те са от Стара Загора и от Казанлък, а за двамата ученика има данни за проведена имунизация.

Продължете с четенето

Стара Загора

„Изворът да не пресъхва – Цветница 2024″ ще се проведе в неделя

Published

on

Традиционното издание на издание на Детско-юношеския фолклорен празник „Изворът да не пресъхва – Цветница 2024″ ще се проведе на самия празник. Тази година той е на 29 април (неделя). Юбилейното 20 издание ще се състои на сцената в парк „Артилерийски“ от 10 часа. Над 650 деца от детски градини, читалища, училища и школи по пеене и танци ще вземат участие. Тази година с танци в събитието ще се включи и едно училище от Габрово. Освен песни и танци, на сцената ще бъдат показани и обичаи. Организирани са и арт работилници.

Съпътстваща проява е конкурсът за рисунка „Пролетните празници“. Над 20 рисунки вече са оценени от журито, което ще обяви в неделя победителите. Всички участници ще получат грамоти, медал или статуетка за участие. „Идеята на този празник е била и винаги ще бъде съхраняването и популяризирането на фолклорната ни традиция. Да приобщим децата към народните ценности, да пазят българската идентичност, това е много важно за нас“. Това сподели секретарят на НЧ „Развитие 1878“ в село Дълбоки, които са част от организаторите. Съорганизатори са община Стара Загора и Център за подкрепа и личностно развитие в града. БНР

Продължете с четенето

Стара Загора

Дискусия за еврото и професиите на бъдещето се проведе в Стара Загора

Published

on

„Бизнесът – готов за еврото“ и „Професиите на бъдещето“ бяха темите на провелата се днес в Тракийския университет работна среща с участието на икономиста Левон Хампарцумян и бившия представител на ЕК в София и Загреб Огнян Златев. Организатор на информационното събитие е „Европа Директно Стара Загора“. В рамки на дискусията двамата участници представиха пред студенти и ученици от града ползите от влизането на България в еврозоната. Според Хампарцумян приемането на еврото ще спести на родния бизнес близо милиард лева от трансакции. Той обясни, че на практика българската държава е приела еврото с въвеждането на Валутния борд през 1997г.. „Еврото е измерител на икономическия успех“, заяви експертът.

От своя страна Огнян Златев даде детайлни подробности за процеса по приемане на европейската валута в Хърватия в началото на миналата година. Бившият представител на ЕК в София и Загреб категорично отхвърли твърденията, че замяната на куна с евро е довело до двоен скок на цените. Според Златев преходът се е оказал безпроблемен, а причина за това е активната и енергична политика на държавата.

Огнян Златев коментира до каква степен вътрешнополитическата криза в България отдалечава страната от останалите страни-членки в ЕС. Той обърна внимание и на предизвикателствата пред ЕС след евровота.

В хода дискусията в Тракийския университет модераторът на срещата Румяна Грозева от Европа Директно провокира Левон Хампарцумян да даде своята гледна точка за европейската „Зелената сделка“ и трансформацията в старозагорски регион. Експертът беше скептичен към подхода, с който европейските политики опитват да решат проблема с климата. БНР

Продължете с четенето

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com