Свържете се с нас

Политика

Подкрепям всички инициативи за по-малко жертви на пътя, каза началникът на КАТ по повод шествията за Паоло

Published

on

Подкрепям всички инициативи, които могат да доведат до промени, намаляващи броят на загиналите по пътищата, каза днес пред журналисти началникът на Пътната полиция комисар Антон Антонов, коментирайки мирните протести след нелепата кончина на 4-годишния Паоло в Стара Загора.

В отговор на въпрос той каза, че не е в правомощията му да говори за промени в законите, свързани с наказанията да причинена смърт при катастрофа. Както е известно, през уикенда в над 20 града в страната се проведоха мирни шествия, на които се издигнаха искания наказанието за убийство на пътя да стане 15 г. затвор, да няма възможност за споразумения, а подсъдимите да имат забрана да напускат страната. При сега действащото законодателство, ако шофьорът, убил Паоло, бъде признат за виновен, той може да получи между 3 и 10 години лишаване от свобода.

Хората, включили се в шествията от Стара Загора, София, Пловдив, Пазарджик, Русе, Варна, Пазарджик, Ямбол, Бургас, Шумен и други градове в страната, искат още причинилите смърт на пътя да остават без шофьорска книжка доживот. Комисар Антонов посочи, че вече има политическо решение за промяна на Закона за движение по пътищата.

На въпрос на „Дневник“ дали КАТ издават предписания за обезопасяване на зоните около училища, пешеходни зони, детски градини, детски площадки, автобусни спирки и т.н., което е друго искане на мирните шествия, той поясни, че за миналата година има 2400 такива препоръки.

Началникът на пътната полиция отбеляза, че обикновено препоръките, свързани с освежаване на маркировката и поставяне на знаци се изпълняват, но тези, за които трябва много средства (преправяне на кръстовища, изграждане на нови пътни отсечки и т.н.) не се взимат предвид. Комисар Антонов съобщи, че началниците на КАТ по места имат ангажимент да санкционират стопаните на пътя за неизпълнени препоръки.

Според него повечето тежки инциденти, при които загиват пешеходци, стават заради груби нарушения на правилата за движение по пътищата. „Шофьорите не спазват маркировката, не спазват знаците, превишават скоростта, чувстват се безнаказани. Младите шофьори, дори да излязат добре обучени, започват и те да подражават“, така комисар Антон Антонов описа ситуацията.
в.Дневник

Продължете с четенето

Политика

Д-р Неделчо Маринов оглави Областния съвет на БСП-Стара Загора

Published

on

36 годишният ветеринарен лекар Неделчо Маринов  бе избран за областен лидер на БСП-Стара Загора. До избора се стигна след като досегашният председател Румяна Динева се оттегли по лични причини. Тя благодари за осемте години, в които ръководи областната структура и пожела  сили, енергия и повече спечелени битки на новия лидер.

Неделчо Маринов е от 16 години в редиците на БСП-Стара Загора. Той бе лидер на Младежкото обединение до  2017г., активен участник е през последните три години в предизборните кампании в общината и в област Стара Загора.

Д-р Маринов благодари за доверието и единодушното мнозинство, с което бе избран. „За мен това е отговорност и сериозен ангажимент. Предстои ни кампания за ЕП и вярвам, че ще подготвим и организираме структурите си така, че да отговорят на принципите, утвърдени от Устава, с изискването за инициатива на местните партийни организации при издигането на кандидати“, каза новоизбраният председател.

Народният представител Георги Гьоков, член на ИБ на НС на БСП, представи организационния план за 2024г., критериите и процедурите за издигане на кандидатите за членове на Европейския парламент и контрола на дейността им. Гьоков анализира  актуалната политическа обстановка и отговори на въпроси на членовете на Областния съвет на БСП-Стара Загора.

Продължете с четенето

Политика

Имен ден днес празнуват…

Published

on

На 16 януари почитаме паметта на преподобния Ромил Бдински и на свещеномъченика Дамаскин Габровски.

Преподобният Ромил бил родом от град Видин.

При кръщението бил наречен Руско. Получил добро образование и родителите му искали да го задомят, но той жадувал за духовен живот и избягал в столицата Търново. Там в манастира „Св. Богородица Пътеводителка“ бил постриган за монах с името Роман. С голямо усърдие изпълнявал монашеските си задължения, образовал се допълнително и бил за пример на останалите монаси.

А когато чул, че великият подвижник на безмълвието (исихазма) преподобният Григорий Синаит дошъл да живее на българска земя в местността „Парория“ (на границата между България и Византия, вероятно в Странджа планина), Роман отишъл и станал негов ученик. Подвизавал се в постоянна молитва и усвоил исихастката духовност.

В Парория Роман приел велика монашеска схима с името Ромил.

Но вече османските турци навлезли в Тракия и след битката при Черномен (или Чирмен) в 1371 г. положението станало много несигурно. Монасите се разпилели да се спасяват от нашествениците. Ромил заминал за Атон, но скоро отишъл още по-далече – в град Авлона (близо до Драч, Албания), а оттам – в Раваница (Сърбия), в манастира „Св. Възнесение“. Там и починал на 16 януари 1375 г.

Свещеномъченикът Дамаскин, родом от Габрово, бил Хилендарски монах и игумен.

По манастирски дела той отишъл в Свищов в метоха на своя манастир. Но там някои турци, които имали парични задължения към манастира, вместо да се издължат, наклеветили монаха, че имал връзки с някаква туркиня. Когато го завели в съда, кадията разбрал, че монахът е невинно обвинен.

Но събралата се тълпа поискала той да приеме исляма или да бъде обесен.

Преподобният Дамаскин твърдо заявил, че е християнин и никога няма да се отрече от вярата си в Христос. Тогава му вързали ръцете отзад, повели го и го обесили на 16 януари 1771 г.

На 16 януари имен ден празнуват всички, които носят името Ромил, Ромила и производните им. 

Продължете с четенето

Политика

В Стара Загора ще отбележат Деня на Тракия

Published

on

На 26 март 2023 г. се навършват 110 г. от извършването на един от най-великите военни подвизи в новата ни история – под командването на генерал-майор Георги Вазов непревземаемата крепост Одрин е превзета от Втора българска армия. Тази решителна победа кара турското командване да поиска примирие и това поставя началото на края на Първата Балканска война. В щурма на крепостта вземат участие войниците от старозагорския Дванадесети пехотен балкански полк. В обсадата българите за пореден път показват своя невероятен кураж и невиждана смелост. В името на светлия идеал за обединение родната армия извършва подвиг, който завинаги оставя диря в сърцата на целия народ.

В знак за преклонение към подвига на героите Община Стара Загора, Втора Тунджанска механизирана бригада и Тракийско дружество „Одринска епопея“ Стара Загора организират тържествен общоградски ритуал с поднасяне на венци и цветя на 26 март 2023 г. от 11.00 ч. пред паметника на Одринската епопея в парк „Тракия“.

С постановление на Министерски съвет № 62 от 26 март 2006 г., по предложение на почетния председател на Тракийско дружество „Одринска епопея“ г-жа Петра Мечева, 26 март е обявен за Ден на Тракия и официален празник на Република България.

Продължете с четенето
Реклама Enter

Новини от Казанлък

Can't extract feed: https://kz7.bg/?get_posts=1&count=7.

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com