Свържете се с нас

Стара Загора

Петзвездно жури ще оценява филмите от конкурсната програма на „Златната липа“ 2024

Published

on

Петима утвърдени кинотворци от Европа ще бъдат строгите съдници, които ще оценяват качествата на филмите, включени в конкурсната програма на XI-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024.

Председател на журито тази година ще бъде един от водещите български филмови критици д-р Геновева Димитрова.

Тя е родена в Плевен. Завършила е руска филология в СУ „Св. Климент Охридски” и кинознание в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов. От 1991 до 2018 е редактор във в. „Култура” до спирането му. До края на 2019 работи като киновед в Българска национална филмотека. Има много публикации в периодичния и специализирания печат. От 2020 до 2022 води седмична колонка за кино във в. „Труд”. От 2022 – във в. „Филтър”.

Автор е на книгите “Кино в края на века. Български фигури и игрални филми – поглед от 90-те” (издателство “ЕА”, 1999) и „Въртележки на абсурда. Руското игрално кино (1991-2011), издателство „Валентин Траянов”, 2011.

Хоноруван преподавател по кино в СУ „Св. Климент Охридски” в магистърска програма „Преводач-редактор“.

Сценарист е на документалните филми “Нощ в София” (2008) и “Offline?” (2017) на Станислава Калчева (награда на «Академика» от «Златен ритон»).

Член е на Управителния съвет на Съюза на българските филмови дейци, член е на Съюза на българските журналисти и на ФИПРЕССИ. Участвала е в журита на международни и национални фестивали. Била е неведнъж член на НХК към ИА Национален филмов център за игрално и документално кино.

Има няколко номинации и награда за оперативна критика на СБФД през 2006. Номинирана е седем пъти за оперативна критика и от Българската филмова академия и получава наградата през 2016. Носител е на наградата за теория на БФА за книгата „Въртележки на абсурда. Руското игрално кино (1991 – 2011). Носител е на наградата „Златен век – звезда“ на Министерството на културата, 2019.

Латвийският режисьор, сценарист и редактор Линда Олте ще бъде член на журито. Тя е позната на почитателите на фестивала „Златната липа“ с филма си „Сестри“ (2022), който участва миналата година в конкурсната програма и спечели цели три награди – за най-добър филм, за най-добра женска роля и за най-добър режисьор.

Линда Олте работи дълги години в латвийската телевизия по няколко успешни програми, документални филми и сериали. Работата на Линда по документалния филм “My Father the Banker” (2015) ѝ носи национална филмова награда за най-добър монтаж. В момента разработва следващия си игрален филм “The Child”.

Полският режисьор Мариуш Гжегожек ще бъде вторият член на авторитетното жури.

Той е филмов, театрален и телевизионен режисьор, сценарист, сценограф, графичен художник, филмов продуцент.

Завършва режисура в Полската национална филмова, телевизионна и театрална школа в Лодз, а от 1989 г. преподавател и художествен ръководител на много студентски филми там. През 2012 г. е избран за ректор на Филмовото училище в Лодз и заема тази длъжност до 2020 г.

През 1993 г. прави дебютния си игрален филм “Conversation with a Cupboard Man”, който е поканен на основния конкурс на Международния филмов фестивал във Венеция, където получава наградата за най-добър дебют, последван от Специалната награда на журито в Гдиня, наградата на Анджей Мунк и Голямата награда в Александрия.

Автор е на музикални и документални филми, посветени на изключителните фигури на съвременната музика, като Арво Парт, Мередит Монк, Гия Канчели, Павел Шимански и други, чието творчество е вдъхновено от средновековната и полската народна музика.

Една от големите му страсти е компютърната графика и дизайн. Автор е на много плакати и публикации за театри в Полша. Член на Европейската и Полската филмова академия и дългогодишен експерт към полският филмов институт.

Актрисата от Великобритания Пандора Джоунс е третият член на журито. Тя започва кариерата си в киното и телевизията още като дете. Между 6 и 16-годишна възраст тя заема главните роли в филмовата трилогия на Гарет Джоунс: “Desire”, “Delight” и “Delirium”.

Репертоарът й включва както екранна, така и сценична актьорска игра; като има роли в лондонския театър “Блумсбъри”.

Пандора е и автор на няколко сценария, като един от тях е  за телевизионния сериал “AMERICANA”. През 2024 г. тя се присъединява към компанията “Scenario Films” като изпълнителен директор по развитието, а в момента отговаря за международния игрален филм “Dead Men’s Music”, чието действие се развива в Украйна, както и за албанско-британската продукция “The Bellgirll”, където работи  в сътрудничество с Английската национална опера.

Четвъртият член на международното жури на „Златната липа“ 2024 е филмовият и визуален творец, спечелил множество награди, Санжин Малесевич. Той е роден в Баня Лука, Босна и Херцеговина, но от много години живее и твори в САЩ. Включен е в списъка „40 под 40“ влиятелни Лонг Бийч творци.

Най-успешните проекти на Малесевич са късометражните филми “Tetched” (2016) и “Toni” (2022). С “Toni” печели множество награди като Best of the Fest Award и награда на публиката на фестивала за късометражно кино в Холивуд, Лос Анджелис също така печели награди и на Serbian Fantastic Film в Белград.

Автор: Стоян Стратиев.

 

Продължете с четенето

Стара Загора

> Залесителната акция в „7-ия километър“ за утре е отложена, припомнят от Община Стара Загора

Published

on

Тя ще се състои веднага, щом метеорологичните условия позволяват

Залесяването в местността „7-ия километър“ край град Стара Загора утре няма да се състои заради неподходящите зимни условия, припомнят от Община Стара Загора. Екологичната инициатива на кмета Живко Тодоров, за която разгласи ресорният зам.-кмет Радостин Танев, бе подкрепена от широк спектър държавни институции, частни фирми и неправителствени организации и бе съвместна с Държавно горско стопанство в Стара Загора. Залесителната акция не е отменена, а само отложена във времето и ще се състои веднага, щом метеорологичните условия се стабилизират.

Както вече стана известно, в местността, пострадала при големите пожари през миналогодишния юли, ще бъдат залесени 24 хил. фиданки от вида атласки кедър. Те са подбрани заради две съществени предимства: това е вид, който не се напада от вредителя борова процесионка, тя не може да живее в него, а другият фактор за избора му е, че той е по-пожароустойчив от черния бор.

От страна на ръководството на Община Стара Загора многократно е декларирано, че запазването на града ни като най-зеления в България е сред най-значимите приоритети на местната управа. Веднага след избора на нова дата за залесяването, тя ще бъде публично разгласена.

Продължете с четенето

Стара Загора

Община Стара Загора кани на разяснителна среща собственици на домове в сгради, които ще се санират с евросредства

Published

on

Общата стойност на инвестициите досега в мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни блокове в град Стара Загора е 74 722 163.44 лева

Община Стара Загора кани на среща представителите на сдруженията на собствениците в многофамилните жилищни сгради, които спечелиха подкрепа за устойчиво енергийно обновяване. Това са 23 жилищни блока, одобрени за финансиране по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. (ПРР).

Тези 23 блока, които ще бъдат обновени и санирани изцяло с европейски средства за сумата от 59 240 347.35 лв., са изброени пунктуално на сайта на Община Стара Загора, в специално създадената секция тук:

https://www.starazagora.bg/uploads/posts/2025/bg16ffpr003-4001_klasirane_16-01-2025.pdf

Срещата с домоуправители и собственици на апартаменти в тези 23 многофамилни жилищни сгради ще се проведе на 22 януари 2025 г., сряда, от 18.00 часа в заседателна зала „П. Р. Славейков“ в Община Стара Загора. На нея те ще разговарят с експерти от администрацията, които ще разяснят какви стъпки им предстоят в европейската схема за саниране по „Зеления преход“. Сред експертите, които ще участват в срещата, ще бъдат секретарят на Община Стара Загора Николай Диков, главният архитект арх. Николай Василев, началникът на отдел „Европейски програми и международно сътрудничество“ Мирослава Шопова, главният експерт в отдел „Административно-стопански дейности“ Милен Димитров и др.

Това е втората подобна среща, като първата бе инициирана от секретаря Николай Диков в края на юни 2024 г., за да се отговори на големия интерес от страна на старозагорци към европрограмата и на нея бяха изяснени подробно необходимият набор от документи и действия за кандидатстване. „До приключване на процедурата по подаване на документи Община Стара Загора става вашия дом, а специалистите ѝ са на ваше разположение“, увери тогава секретарят на общината. „Поехме обещание да бъдем с хората на всеки етап и безусловно да разчитат на експертизата и административния ни опит; сега спазваме обещанието си и ще ги подкрепяме до успешното приключване на санирането, за да заживеят при по-добри условия“, отбеляза днес Николай Диков.

Новата европейска програма за устойчиво енергийно обновяване, включително мерки за справяне с енергийната бедност, бе предвидена специално за област Стара Загора и други 10 общини, свързани с Маришкия басейн, както и за областите Перник и Кюстендил. Община Стара Загора кандидатства с 48 проектни предложения на обща стойност 93 348 401.96 лева. Резултатът е, че бяха одобрени 23 от тях за почти 60 млн. лева.

Специфична цел на процедурата е да осигури възможност на регионите и населението да се справят с въздействието върху социалната сфера, заетостта, икономиката и околната среда на прехода към постигане на целите на Европейския съюз за 2030 г. в областта на енергетиката и климата и на неутрална по отношение на климата икономика на Съюза до 2050 г. въз основа на Парижкото споразумение (ФСП).

В Стара Загора вече има 18 многофамилни жилищни сгради, където внедряването на мерки за енергийна ефективност вече е в процес на изпълнение, но този път по Плана за възстановяване и устойчивост.

На 3 януари 2025 г. Община Стара Загора сключи осем договора за финансиране по процедура за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция № BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд-ЕТАП I“. Предоставените средства в размер на 12 470 916.47 лева са от Плана за възстановяване и устойчивост.

Предстои подписване на други 10 договора за финансиране на обща стойност 3 010 899.62 лева за одобрените проектни предложения по процедура BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд-ЕТАП II“.

Общата стойност на инвестициите в мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в град Стара Загора е 74 722 163.44 лева.

Продължете с четенето

Стара Загора

Мюзикъл за деца е първата премиера на Държавната опера в Стара Загора за 2025 г.

Published

on

Творците от Държавна опера – Стара Загора, канят любителите на сценичното изкуство на първия си спектакъл през новата 2025 г. Това е премиерата на мюзикъла за деца „Вълкът и седемте козлета“ на Детско-юношеска студия за опера и балет при Операта. Премиерата е насрочена за 29 януари 2025 г., сряда, от 19.00 часа в Държавна опера -Стара Загора.

Композитор е Александър Владигеров, режисьор Жасмина Чолакова – ръководител на студията, сценография – Александър Гьошев, вокална подготовка – Инна Андреева.

Продължете с четенето
Реклама Enter

Новини от Казанлък

Can't extract feed: https://kz7.bg/?get_posts=1&count=7.

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com