Излезте от печат том VII на Известия на Старозагорския исторически музей . В него са включени 31 научни разработки, представени на Националната етнографска конференция „Жената – пространства и граници в живота й“, проведена на 14 и 15 октомври 2020 г. в Стара Загора. Отговорен редактор е доц. д-р Ангел Гоев. Последващи проследявания на място на жената през периода XIХ – XX век в няколко тематични направления.
В интервю директорът на музея Петър Калчев подчерта, че още в началото на своето съществуване Археологическото дружество “Августа Траяна” през 1911 година издава първия си отчет, последван от научни и научно-популярни издания. Тази политика на институцията се спазва и до днес. Той припомни, че традицията е възстановена през 2002 година, когато излиза I том на Известията на Старозагорския исторически музей.
Темата за място на жената в живота на човешкото общество е била винаги актуална. През различните исторически периодични отношения към нея е претърпяло много превратности, породени от обществени нагласи, политически системи и религиозни различия. Поместените в това издание доклади от Националната етнографска конференция осветяват важни страни от бита, обичаите и битието на жената в променящия се свят, сподели още Калчев.
Културното развитие на един народ се измерва с различни параметри, но един от тях е отношението към жената, изтъкна доц. д-р Евгения Иванова. Тя разказа,че традицията отделя мъжкото и женското пространство, както и определя правилата на поведение в тях.
Читателите ще имат възможност да проследят развитието на жената от домашна къщовница в средата на XIX век до поемането на ролята й на възрожденска учителка и общественичка. Ще се запознаят с интересно поднесени факти за женските занимания и обществена ангажираност от края на XIX до средата на XX век. Ще научат, че през втората половина на XX век “слабата жена” мери сили с мъжа в типично “мъжки” професии, а това й спечелва признанието еманципирана.
“В Ески Загра положението на българската жена е още в цялата примитивност на българските обичаи…” пише в записките си французинът д-р Поайе след посещението си в града през 1859 година. След малко повече от век публичната пропаганда прави жената обществен образец за труженичка, майка и другарка на мъжа до себе си.
В интервю на Мила Маринова доц. д-р Евгения Иванова обърна специално внимание на жените на първа линия, тези служили в агентурния апарат на Министерството на вътрешните работи.
VII том на Известията на Старозагорския исторически музей ще бъде пуснат в продажба в навечерието на 3 март, уточниха от РИМ Стара Загора. БНР