Свържете се с нас

Стара Загора

Зам.-кметът Павлина Делчева награди деца, пресъздали с хартия и шишарки визията си за зелена Стара Загора

Published

on

Това бе третата проява в рамките на проекта BOLSTER, финансиран от Европейската комисия, в която участва зам.-кметът на Община Стара Загора

Висока ангажираност с над 150 участници от 7 училища в ЕКОнкурса на тема „Зеленият град“ беше отчетена днес следобед на тържеството в XI ОУ „Николай Лилиев“ в Стара Загора. Носителите на индивидуалните и груповите награди получиха своите грамоти и подаръци от ръцете на зам.-кмета на Община Стара Загора Павлина Делчева и областния управител Методи Марков.

ЕКОнкурсът „Зеленият град“ е организиран в рамките на проект BOLSTER, финансиран от Еврокомисията, в който УНСС е участник заедно с 12 партньорски организации от цяла Европа. Конкурсът в различните категории: проекти, рисунки, стихотворения, видеоклипове, презентации и есета, бе реализиран от младежка инициативна група към Сдружение „Свят без граници“ в Стара Загора, съвместно с УНСС.

Очевидната съпричастност на децата на Стара Загора към зелената тема бе похвалена днес от проф. Христина Николова от Катедра „Икономика на транспорта и енергетиката“ в УНСС, която води официалната церемония.

Хубаво е, когато детската енергия и ентусиазъм са впрегнати в креативност и творчество по един толкова значим за всички нас зелен проект, отбеляза пред събралите се зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина Делчева. Тя връчи всички индивидуални награди на най-постаралите се деца и с удоволствие отбеляза неподправената радост, с която те ги приеха като похвала за положените усилия.

Своите награди от ръцете на г-жа Делчева получиха четирима седмокласници от ОУ „Христо Смирненски“ в село Тулово, община Мъглиж: Анелия Петкова, Иван Иванов, Николай Христов и Христо Христов, както и двама първокласници от първи „а“ клас на XI ОУ „Николай Лилиев“ в Стара Загора: Дария Господинова и Радослава Тошева. Освен тях индивидуални призове получиха още: Анелия Петкова от ОУ „Христо Смирненски“ в с. Тулово, Ивон Василева от трети „а“ клас на XI ОУ „Николай Лилиев“, Дария Василева от четвърти „в“ клас на XI ОУ „Н. Лилиев“ и Симеон Танев от четвърти клас на XI ОУ „Н. Лилиев“.

Областният управител Методи Марков връчи колективните награди и съобщи, че утре предстои подписването на Договора за техническа помощ на стойност 500 млн. лева. „С тази сума ще бъде помогнато на област Стара Загора и на всички ангажирани в комплекса „Марица-изток“ да преодолеем максимално безболезнено прехода от въглища към зелена енергия“, информира Методи Марков.

За старанието на участниците в конкурса за зелен град благодари и Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той посочи на присъстващите изложбата от детски рисунки и макети, майсторски стъкмени от хартия, шишарки, клечици, пластилин и други екоматериали. Г-н Илиев бе награден от проф. Николова за успешното осъществяване на конкурса с възпоменателна монета.

На тържеството по награждаване на децата днес присъстваха още директорът на XI ОУ „Николай Лилиев“ в Стара Загора Димитрина Тимофеева, директорът на ОУ „Христо Смирненски“ в с. Тулово Валентин Узунов, директорът на СУ „Иван Вазов“ в Стара Загора Динко Цвятков, както и директорите на две старозагорски целодневни детски градини – Меглена Бакърджиева (ЦДГ № 25 „Ален мак“) и Виолета Сидерова (ЦДГ № 4 „Бреза“).

Зам.-кметът Павлина Делчева бе сред дейните участници и в друга екопроява в рамките на проекта BOLSTER – в залесителната кампания на Сдружение „Свят без граници“ на 2 ноември 2024 г. Акцията по почистването и засаждането на липи имаше за цел да разкраси зелените пространства в периметъра на социалните жилища на ул. „Мусала“ № 26 в Стара Загора, където живеят хора в неравностойно положение.

Повече по случилото се тогава тук: https://www.starazagora.bg/bg/novini/zam-kmetat-na-stara-zagora-pavlina-delcheva-zasadi-parvata-lipa-v-ekokampaniyata-dnes

Три дни по-късно – на 5 ноември, зам.-кметът Павлина Делчева засади дръвче от вида магнолия в двора на XI ОУ „Николай Лилиев“. Това беше лично участие на зам.-кмета във втория етап от залесителната кампания на Сдружение „Свят без граници“, също по проекта BOLSTER. С ентусиазираното участие на децата от основното училище бяха засадени общо 15 различни фиданки, а една от малките магнолии беше осиновена от друг от заместник-кметовете на Община Стара Загора – Надежда Чакърова. Още по темата тук: https://www.starazagora.bg/bg/novini/15-fidanki-sadiha-v-xi-ou-dnes-entusiazirani-parvoklasnitsi-i-zam-kmetat-na-stara-zagora-pavlina-delcheva.

 

Продължете с четенето

Стара Загора

> Залесителната акция в „7-ия километър“ за утре е отложена, припомнят от Община Стара Загора

Published

on

Тя ще се състои веднага, щом метеорологичните условия позволяват

Залесяването в местността „7-ия километър“ край град Стара Загора утре няма да се състои заради неподходящите зимни условия, припомнят от Община Стара Загора. Екологичната инициатива на кмета Живко Тодоров, за която разгласи ресорният зам.-кмет Радостин Танев, бе подкрепена от широк спектър държавни институции, частни фирми и неправителствени организации и бе съвместна с Държавно горско стопанство в Стара Загора. Залесителната акция не е отменена, а само отложена във времето и ще се състои веднага, щом метеорологичните условия се стабилизират.

Както вече стана известно, в местността, пострадала при големите пожари през миналогодишния юли, ще бъдат залесени 24 хил. фиданки от вида атласки кедър. Те са подбрани заради две съществени предимства: това е вид, който не се напада от вредителя борова процесионка, тя не може да живее в него, а другият фактор за избора му е, че той е по-пожароустойчив от черния бор.

От страна на ръководството на Община Стара Загора многократно е декларирано, че запазването на града ни като най-зеления в България е сред най-значимите приоритети на местната управа. Веднага след избора на нова дата за залесяването, тя ще бъде публично разгласена.

Продължете с четенето

Стара Загора

Община Стара Загора кани на разяснителна среща собственици на домове в сгради, които ще се санират с евросредства

Published

on

Общата стойност на инвестициите досега в мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни блокове в град Стара Загора е 74 722 163.44 лева

Община Стара Загора кани на среща представителите на сдруженията на собствениците в многофамилните жилищни сгради, които спечелиха подкрепа за устойчиво енергийно обновяване. Това са 23 жилищни блока, одобрени за финансиране по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. (ПРР).

Тези 23 блока, които ще бъдат обновени и санирани изцяло с европейски средства за сумата от 59 240 347.35 лв., са изброени пунктуално на сайта на Община Стара Загора, в специално създадената секция тук:

https://www.starazagora.bg/uploads/posts/2025/bg16ffpr003-4001_klasirane_16-01-2025.pdf

Срещата с домоуправители и собственици на апартаменти в тези 23 многофамилни жилищни сгради ще се проведе на 22 януари 2025 г., сряда, от 18.00 часа в заседателна зала „П. Р. Славейков“ в Община Стара Загора. На нея те ще разговарят с експерти от администрацията, които ще разяснят какви стъпки им предстоят в европейската схема за саниране по „Зеления преход“. Сред експертите, които ще участват в срещата, ще бъдат секретарят на Община Стара Загора Николай Диков, главният архитект арх. Николай Василев, началникът на отдел „Европейски програми и международно сътрудничество“ Мирослава Шопова, главният експерт в отдел „Административно-стопански дейности“ Милен Димитров и др.

Това е втората подобна среща, като първата бе инициирана от секретаря Николай Диков в края на юни 2024 г., за да се отговори на големия интерес от страна на старозагорци към европрограмата и на нея бяха изяснени подробно необходимият набор от документи и действия за кандидатстване. „До приключване на процедурата по подаване на документи Община Стара Загора става вашия дом, а специалистите ѝ са на ваше разположение“, увери тогава секретарят на общината. „Поехме обещание да бъдем с хората на всеки етап и безусловно да разчитат на експертизата и административния ни опит; сега спазваме обещанието си и ще ги подкрепяме до успешното приключване на санирането, за да заживеят при по-добри условия“, отбеляза днес Николай Диков.

Новата европейска програма за устойчиво енергийно обновяване, включително мерки за справяне с енергийната бедност, бе предвидена специално за област Стара Загора и други 10 общини, свързани с Маришкия басейн, както и за областите Перник и Кюстендил. Община Стара Загора кандидатства с 48 проектни предложения на обща стойност 93 348 401.96 лева. Резултатът е, че бяха одобрени 23 от тях за почти 60 млн. лева.

Специфична цел на процедурата е да осигури възможност на регионите и населението да се справят с въздействието върху социалната сфера, заетостта, икономиката и околната среда на прехода към постигане на целите на Европейския съюз за 2030 г. в областта на енергетиката и климата и на неутрална по отношение на климата икономика на Съюза до 2050 г. въз основа на Парижкото споразумение (ФСП).

В Стара Загора вече има 18 многофамилни жилищни сгради, където внедряването на мерки за енергийна ефективност вече е в процес на изпълнение, но този път по Плана за възстановяване и устойчивост.

На 3 януари 2025 г. Община Стара Загора сключи осем договора за финансиране по процедура за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция № BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд-ЕТАП I“. Предоставените средства в размер на 12 470 916.47 лева са от Плана за възстановяване и устойчивост.

Предстои подписване на други 10 договора за финансиране на обща стойност 3 010 899.62 лева за одобрените проектни предложения по процедура BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд-ЕТАП II“.

Общата стойност на инвестициите в мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в град Стара Загора е 74 722 163.44 лева.

Продължете с четенето

Стара Загора

Мюзикъл за деца е първата премиера на Държавната опера в Стара Загора за 2025 г.

Published

on

Творците от Държавна опера – Стара Загора, канят любителите на сценичното изкуство на първия си спектакъл през новата 2025 г. Това е премиерата на мюзикъла за деца „Вълкът и седемте козлета“ на Детско-юношеска студия за опера и балет при Операта. Премиерата е насрочена за 29 януари 2025 г., сряда, от 19.00 часа в Държавна опера -Стара Загора.

Композитор е Александър Владигеров, режисьор Жасмина Чолакова – ръководител на студията, сценография – Александър Гьошев, вокална подготовка – Инна Андреева.

Продължете с четенето
Реклама Enter

Новини от Казанлък

Can't extract feed: https://kz7.bg/?get_posts=1&count=7.

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com