Свържете се с нас

Стара Загора

Жилищна кооперация на 6 етажа ще бъде построена на мястото на хотелския комплекс „Орфей“ в Стара Загора

Published

on

Бъдещата жилищна сграда ще изглежда така

Жилищна кооперация на 6 етажа ще бъде построена на мястото на хотелския комплекс „Орфей“ в Стара Загора. Сградата все още е популярна като „Новата баня“, въпреки че през 2004 – 2006 година беше реконструирана от новия ѝ собственик, бизнесменът Младен Стоянов, и превърната в четиризвезден хотел-ресторант.
Комплексът работи успешно няколко години, но вероятно поради локацията си, не успя да се наложи и беше затворен. От няколко дни върви разрушаването на сградата на комплекс „Орфей“ и подготовката за строеж на жилищната сграда.

Бъдещата жилищна сграда ще изглежда така

Строителното разрешение е издадено на 20 юни 2019 година на фирма „Еврострой Инженеринг“ с управител Недялко Дяков. Инвеститор на обекта е строителната компания по договор за обезщетение на собственика на парцела Младен Стоянов. Кооперацията ще бъде изградена върху парцел с площ 1500 кв.м. и трябва да бъде готова до 30 месеца от датата на строителната линия. В сградата ще има 38 жилища, 8 офиса, голям хипермаркет, аптека на приземния етаж и 33 подземни гаража. Инвеститорът Недялко Дяков увери, че кипарисите пред сградата ще бъдат напълно запазени, а районът наоколо ще бъде облагороден.

„Взех трудно решение за събарянето на комплекс „Орфей“, защото го създадох с много желание – изградих хубав хотел, ресторант, вариететна арт сцена, пиано бар, в който подкрепих една от най-успешните старозагорски рок банди „Пърфект Стрейнджърс“, коментира за Divident.€U собственикът на сградата Младен Стоянов. Бизнесменът още съжалява, че е нямало как да запази уникалните стенописи, с които изографисала комплекса по негова поръчка една от най-известните иконописки в България.

По една или друга причина обаче хората не припознаха комплекса като свое място, дори навремето пуснаха слухове, че щом правя вариететна програма, значи смятам да превърна хотела в бардак, което освен че е обидно означава, че хората не познават този жанр, коментира Младен Стоянов.

Сградата на комплекс „Орфей“ стоя затворена около 6 години. „Трябваше да реша проблема с тази собственост, защото плащах всяка година около 17 000 лв. данък сгради и такса смет и носеше много загуби“, обясни Младен Стоянов. 
С разрушаването на някогашната „Нова баня“ в социалните мрежи се появиха критични коментари, че си отива една от емблематичните сгради на Стара Загора. Истината е, че обществените бани отдавна изживяха своите функции, а от баня хотел не може да стане, коментира инвеститорът Недялко Дяков. Според Младен Стоянов архитектурният проект е много добър, мястото има пространство и новата сграда ще придаде модерен и приветлив вид на района, като го направи по-комуникативен.
Divident.€U

Жилищна сграда ще бъде построена на мястото на комплекс  Орфей  в Стара Загора
Жилищна сграда ще бъде построена на мястото на комплекс  Орфей  в Стара Загора
Жилищна сграда ще бъде построена на мястото на комплекс  Орфей  в Стара Загора
Жилищна сграда ще бъде построена на мястото на комплекс  Орфей  в Стара Загора
Жилищна сграда ще бъде построена на мястото на комплекс  Орфей  в Стара Загора
Жилищна сграда ще бъде построена на мястото на комплекс  Орфей  в Стара Загора
Жилищна сграда ще бъде построена на мястото на комплекс  Орфей  в Стара Загора
Жилищна сграда ще бъде построена на мястото на комплекс  Орфей  в Стара Загора

Д

Жилищна сграда ще бъде построена на мястото на комплекс  Орфей  в Стара Загора

Стара Загора

Община Стара Загора спечели проект: променя се обликът на Художествената галерия

Published

on

Средствата са близо 1.5 млн. лева, паметникът на културата ще придобие по-модерен вид, обяви зам.-кметът арх. Мартин Паскалев

Община Стара Загора е бенефициент по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, чрез която ще се реализират мерки за енергийна ефективност за знакова културна сграда в центъра на града ни. И това е сградата на Художествената галерия в Стара Загора, оповести днес зам.-кметът с ресор „Устройство на територията, строителство и безопасност на движението“ арх. Мартин Паскалев.

Проектното предложение е BG16FFPR003-1.001-0054 „Реконструкция, модернизация и въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сградата на Художествена галерия в гр. Стара Загора“. Общият размер на проекта е на стойност от 1 461 969.94 лева.

Строителството на сградата, в която дълги години се помещаваха градските хали, е започнало още през 1930 г., а тя е открита през 1934 г.

Този културен обект е безкрайно ценен за нас и трябва да придобие съвсем различен вид, който да подобава на функцията му, изтъкна още арх. Паскалев.

Мерките за енергийна ефективност включват цялостна обработка на фасадата със съответните реставрационни дейности, защото сградата е паметник на културата. „Основните ѝ проблеми касаят точно състоянието на фасадата, за което е имало множество сигнали през годините. Другите дейности са смяна на съществуващата дограма, ремонт на покрива, подмяна на ОВК-инсталацията и подмяна на осветители“, изброи още строителният зам.-кмет.

Предвижда се също така облагородяване на прилежащите зелени площи, както и система за видеонаблюдение.

Продължете с четенето

Стара Загора

„Спортен уикенд“ в Стара Загора предоставя възможности за тренировки и игри на открито

Published

on

Участието е безплатно, регистрацията се извършва онлайн

За втора поредна година в парк „Артилерийски“ ще се проведе Спортен уикенд за младежи на възраст от 8 до 18 години. Събитието се организира от Международен младежки център (ММЦ) – Стара Загора, Община Стара Загора и младежката организация „Сплотени във времето“.

На 24 и 25 октомври (петък и събота) 2025 г. желаещите ще имат възможност да се запознаят с различни видове спорт, да  се включат в тренировки и свободни игри и да се насладят на разнообразни спортни активности и демонстрации.

С помощта на треньори от различни клубове и ментори, младежите ще тренират на открито на спортните игрища в старозагорския парк заедно с други участници. Това е възможност не само да открият нов спорт, но и да създават нови приятелства.

Програма

24 октомври ( петък)

Футбол

– тренировка – от 17.00 до 19.00

– свободна игра – от 19.00 – до 21.00

Баскетбол

– тренировка – от 17.00 до 19.00

– свободна игра – от 19.00 – до 21.00

Тенис

– свободна игра – от 17.00 – до 21.00

Волейбол

– тренировка – от 17.00 до 19.00

– свободна игра – от 19.00 – до 21.00

Бягане 5 километра – от 19.30 – до 20.30

25 октомври (събота)

Карате

– тренировка – от 17.00 до 19.00

Кикбокс

– тренировка – от 17.00 до 19.00

Канадска борба – от 17.00 – до 19.15

Калестеника – от 17.00 – до 19.15

Кино под звездите – от 19.30 – до 21.00

 

Събитието е насочено към деца и младежи, разделени в две възрастови групи – 8–12 години и 13+ години. За децата под 12 години се препоръчва присъствието на придружител.

Събитието предоставя възможност на младите хора да се движат, да спортуват и да се забавляват заедно в приятелска и безопасна среда на открито.

Участието е безплатно, а регистрацията се извършва онлайн.

Продължете с четенето

Стара Загора

Предварителен график за миене на улиците в гр. Стара Загора за периода от 27.10.2025 год. до 31.10.2025 год.

Published

on

Понеделник 27.10.2025 год.
1 ул. „Анастасия Тошева“ от бул. „Славянски“ до ул. „Промишлена“
Вторник 28.10.2025 год.
1 ул. „Промишлена“
Сряда 29.10.2025 год.
1 ул. „Промишлена“
 

Четвъртък 30.10.2025 год.

1 ул. „Войвода Стойчо Черногорски“
Петък 31.10.2025 год.
2 ул. „Войвода Стойчо Черногорски“

 

При неблагоприятни метеорологични условия и настъпване на други непредвидени ситуации предварителният график може да бъде променен.

 

Продължете с четенето
Реклама Enter

Новини от Казанлък

Can't extract feed: https://kz7.bg/?get_posts=1&count=7.

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com