Свържете се с нас

Стара Загора

Две хорови събития под егидата на „България пее`2024“ през април в Стара Загора

Published

on

Националната инициативата на Български хоров съюз „България пее`2024“ се провежда за 8ма поредна година в цялата страна. За Града на липите това ще бъде 4то издание, благодарение на Народно читалище „Родина-1860“, което е родоначалник на хоровото изкуство в Стара Загора.

По инициатива на Инър Уийл Клуб Стара Загора-Берое на 16 април 2024 от 18:00 часа в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ ще се проведе Великденски благотворителен концерт. Старозагорци ще могат да чуят изпълненията на Смесен хор „Родина“ с любезното участие на солистите на Държавна опера Русе – Нели Петкова и Теодор Петков. На пианото ще видим Ерна Пушева. Празничният концерт е посветен на 78мата годишнина на хор „Родина“, който е най-дългогодишната хорова формация в града, създаден на 1 май 1946г. Входът е с покани, а събраните средства ще подпомогнат дейността на Смесен хор „Родина“.

Няколко дни по-късно на 20 април в събота на Лапидариума в Регионален исторически музей от 16:00 часа предстои Хоров концерт с участието на Смесен хор „Родина“ с диригенти Емил Минев и Добринка Койнова-Бирман, Дамски камерен хор „Da capo” при Читалище Родина с диригент Добринка Койнова-Бирман, както и Туристически хор „Средногорски звуци“. Входът е свободен! При лошо време ще се проведе в РИМ.

История на

СМЕСЕН ХОР „РОДИНА”

Смесен хор „Родина“ е създаден през април 1946 година по повод участието му в Първомайска манифестация. По време на 78-годишното си съществуване е натрупал богат опит и рутина, но е запазил свежестта и искреността на любителското изкуство. След основаването му, негови диригенти са били личности като Златан Станчев, Иван Димов, Веселин Ненов, Богдана Попова, Пламен Георгиев. Консултанти на хора са били проф. Георги Робев и проф. Васил Арнаудов.

 

От 1982 година диригент на хора е Емил Минев, възпитаник на Българската държавна консерватория.

 

През 1982г. по поръчка на Община Стара Загора към Народно читалище „Родина” се създава Хорова школа с главен диригент Емил Минев. Хоровата школа включва 4 хорови формации – от най-малките деца до пенсионери. Всеки хор си има отделен диригент, хормайстор и корепетитор. Хорът, който той ръководи лично като централна формация в школата е смесен хор „Родина”, съставен от любители – аматьори е със 78 годишна история и е един от най-известните хорове в България. В репертоара му са включени произведения от различни стилове и епохи до съвременни автори.

Репертоарът на хора и до сега включва творби на автори от различни стилове и епохи – от Ренесанса и Барока, през Класиката и Романтизма към първата и втора половина на 20-ти век. Важно място в репертоара на хора заема българската хорова музика.

Хор „Родина“ е лауреат на всички републикански фестивали на художествената самодейност. Лауреат е на международни фестивали в Дебрецен – Унгария (1971), Медидзрое – Полша (1985), „Варненско лято“ – България (1993) и „Златната Диана“- България, (1995).  Хорът е лауреат и носител на награди от Международни хорови конкурси – Ланголен – Великобритания (1975), Медзизрое – Полша (1985), Мидълзбро – Великобритания (1990), Варна – България (1993 г.), Лимбург – Германия (1993), Шпитал – Австрия (2010) и Истанбул –Турция (2012). Международни концертни турнета е осъществил в Русия (1968), Полша (1970, 1985), Чехия (1971, 1988), Унгария (1972), Германия (1973, 1993) Великобритания (1975, 1990), Румъния (1982), Гърция (1999), Турция (2003 г.), Франция (2007 г.), Македония ( 2009г.), Австрия / 2010г./

В културния живот на града хорът участва много активно. Във всички градски и национални празници  присъствието му е неизменно. Във връзка с фестивалите, хорът подържа делови и приятелски отношения с много състави от страната. С някои от приятелските състави осъществява проекти в областта на кантатно-ораториалната музика: съвместно с Държавна опера – Стара Загора, Сливенски симфоничен оркестър и Смесен хор „П.Стайнов“ – Казанлък реализира Моцарт Реквием и Шуберт Меса G dur. В някои от изпълненията участва и приятелски хор от гр.Лион – Франция. С него през 2011 г. е изпълнен  Реквием от Габриел Фуре с участието на оркестъра на Държавна опера – Стара Загора.

През 2013 и 2014г. хора участва в Международен фестивал на хорове, оркестри и музикално-танцови формации в Кючук Кую – Турция и в операта „Отело” от Верди на Държавна опера Стара Загора. През 2015г. участва в Международен фестивал Балкан Фолк фест – Варна и 2016г. –  Международен фестивал в гр.Римини – Италия, Международен хоров фестивал в гр.Лариса – Гърция 2017, Международен фолк-фестивал Белград, Сърбия – 2018, Международен фестивал на музикалното и танцово изкуство „Магията на Венеция”, Лидо ди Йезоло, Венеция, Италия 2019. Подготви и първото изпълнение в Стара Загора на Misa Criolla от Ariel Ramirez.

Хор „Родина” има записи в БНР – Радио Стара Загора, Радио Будапеща, Радио Варшава, Радио Кьолн, Радио Скопие, Радио Виена, Радио Истанбул, Радио Лондон и Би  Би Си.

Продължете с четенето

Стара Загора

> Залесителната акция в „7-ия километър“ за утре е отложена, припомнят от Община Стара Загора

Published

on

Тя ще се състои веднага, щом метеорологичните условия позволяват

Залесяването в местността „7-ия километър“ край град Стара Загора утре няма да се състои заради неподходящите зимни условия, припомнят от Община Стара Загора. Екологичната инициатива на кмета Живко Тодоров, за която разгласи ресорният зам.-кмет Радостин Танев, бе подкрепена от широк спектър държавни институции, частни фирми и неправителствени организации и бе съвместна с Държавно горско стопанство в Стара Загора. Залесителната акция не е отменена, а само отложена във времето и ще се състои веднага, щом метеорологичните условия се стабилизират.

Както вече стана известно, в местността, пострадала при големите пожари през миналогодишния юли, ще бъдат залесени 24 хил. фиданки от вида атласки кедър. Те са подбрани заради две съществени предимства: това е вид, който не се напада от вредителя борова процесионка, тя не може да живее в него, а другият фактор за избора му е, че той е по-пожароустойчив от черния бор.

От страна на ръководството на Община Стара Загора многократно е декларирано, че запазването на града ни като най-зеления в България е сред най-значимите приоритети на местната управа. Веднага след избора на нова дата за залесяването, тя ще бъде публично разгласена.

Продължете с четенето

Стара Загора

Община Стара Загора кани на разяснителна среща собственици на домове в сгради, които ще се санират с евросредства

Published

on

Общата стойност на инвестициите досега в мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни блокове в град Стара Загора е 74 722 163.44 лева

Община Стара Загора кани на среща представителите на сдруженията на собствениците в многофамилните жилищни сгради, които спечелиха подкрепа за устойчиво енергийно обновяване. Това са 23 жилищни блока, одобрени за финансиране по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. (ПРР).

Тези 23 блока, които ще бъдат обновени и санирани изцяло с европейски средства за сумата от 59 240 347.35 лв., са изброени пунктуално на сайта на Община Стара Загора, в специално създадената секция тук:

https://www.starazagora.bg/uploads/posts/2025/bg16ffpr003-4001_klasirane_16-01-2025.pdf

Срещата с домоуправители и собственици на апартаменти в тези 23 многофамилни жилищни сгради ще се проведе на 22 януари 2025 г., сряда, от 18.00 часа в заседателна зала „П. Р. Славейков“ в Община Стара Загора. На нея те ще разговарят с експерти от администрацията, които ще разяснят какви стъпки им предстоят в европейската схема за саниране по „Зеления преход“. Сред експертите, които ще участват в срещата, ще бъдат секретарят на Община Стара Загора Николай Диков, главният архитект арх. Николай Василев, началникът на отдел „Европейски програми и международно сътрудничество“ Мирослава Шопова, главният експерт в отдел „Административно-стопански дейности“ Милен Димитров и др.

Това е втората подобна среща, като първата бе инициирана от секретаря Николай Диков в края на юни 2024 г., за да се отговори на големия интерес от страна на старозагорци към европрограмата и на нея бяха изяснени подробно необходимият набор от документи и действия за кандидатстване. „До приключване на процедурата по подаване на документи Община Стара Загора става вашия дом, а специалистите ѝ са на ваше разположение“, увери тогава секретарят на общината. „Поехме обещание да бъдем с хората на всеки етап и безусловно да разчитат на експертизата и административния ни опит; сега спазваме обещанието си и ще ги подкрепяме до успешното приключване на санирането, за да заживеят при по-добри условия“, отбеляза днес Николай Диков.

Новата европейска програма за устойчиво енергийно обновяване, включително мерки за справяне с енергийната бедност, бе предвидена специално за област Стара Загора и други 10 общини, свързани с Маришкия басейн, както и за областите Перник и Кюстендил. Община Стара Загора кандидатства с 48 проектни предложения на обща стойност 93 348 401.96 лева. Резултатът е, че бяха одобрени 23 от тях за почти 60 млн. лева.

Специфична цел на процедурата е да осигури възможност на регионите и населението да се справят с въздействието върху социалната сфера, заетостта, икономиката и околната среда на прехода към постигане на целите на Европейския съюз за 2030 г. в областта на енергетиката и климата и на неутрална по отношение на климата икономика на Съюза до 2050 г. въз основа на Парижкото споразумение (ФСП).

В Стара Загора вече има 18 многофамилни жилищни сгради, където внедряването на мерки за енергийна ефективност вече е в процес на изпълнение, но този път по Плана за възстановяване и устойчивост.

На 3 януари 2025 г. Община Стара Загора сключи осем договора за финансиране по процедура за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция № BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд-ЕТАП I“. Предоставените средства в размер на 12 470 916.47 лева са от Плана за възстановяване и устойчивост.

Предстои подписване на други 10 договора за финансиране на обща стойност 3 010 899.62 лева за одобрените проектни предложения по процедура BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд-ЕТАП II“.

Общата стойност на инвестициите в мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в град Стара Загора е 74 722 163.44 лева.

Продължете с четенето

Стара Загора

Мюзикъл за деца е първата премиера на Държавната опера в Стара Загора за 2025 г.

Published

on

Творците от Държавна опера – Стара Загора, канят любителите на сценичното изкуство на първия си спектакъл през новата 2025 г. Това е премиерата на мюзикъла за деца „Вълкът и седемте козлета“ на Детско-юношеска студия за опера и балет при Операта. Премиерата е насрочена за 29 януари 2025 г., сряда, от 19.00 часа в Държавна опера -Стара Загора.

Композитор е Александър Владигеров, режисьор Жасмина Чолакова – ръководител на студията, сценография – Александър Гьошев, вокална подготовка – Инна Андреева.

Продължете с четенето
Реклама Enter

Новини от Казанлък

Can't extract feed: https://kz7.bg/?get_posts=1&count=7.

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com