Свържете се с нас

Стара Загора

Голям празник! Днес почитаме най-великият български светец, извършил много чудеса

Published

on

Днес е църковният празник Успение на св. Йоан Рилски Чудотворец (ок. 876-946). Чества се на 19 октомври, заедно със св. пророк Иоил. На 19 октомври Църквата празнува скромния отшелник от Рила планина, когото още приживе наричали земен ангел и небесен жител. Най-великият светец на българската земя, преподобни Иван Рилски се родил около 876 г. в Скрино, разположено в гънките на Осоговската планина край р. Струма (край град Дупница). Бил съвременник на княз Борис (852-889) и на неговия син Владимир, на цар Симеон Велики и на Симеоновия син цар Петър. До 25-годишната си възраст бил пастир. От крехка възраст в душата на Иван започнала да се развива и крепне религиозната вяра. По това време из цяла България започнали да се строят църкви и манастири.

Новооснованите обители ставали не само огнища на християнството, но и книжовни и просветни средища. Желанието на юношата било да се посвети напълно в служение на Бога и в някоя света обител да се отдаде на монашески живот. Отначало Иван постъпил в близкия манастир „Св. Димитрий“ под самия връх Руен. Тук той не само развил своите заложби към духовно съзерцание, но и получил образование и придобил знания от свещените, богослужебни и религиозни книги. Приел монашеството, но не останал задълго в обителта, а се отдал на живот в пълна самота, молитви, пост и лишения.  Преподобни Иван Рилски се подвизавал на много места, докато най-после се установил в прекрасната рилска планинска пустиня, където останал до края на живота си.

Там той основал манастир, който съществува вече хиляда години. Извършил много чудеса през живота си и подир смъртта си: нахранил овчари, излекувал с молитвата си един побъркан, изцерил и изцерява от разни болести благочестиви люде, опазва манастира си чрез своята благодатна сила.  Славата на отшелника постепенно се разпространила по цялата страна и достигнала чак до столицата. Използвайки едно свое пътуване до София, цар Петър I изминал около 120-километровото разстояние до планината, за да се види с благочестивия старец. Праведният Иван обаче не го допуснал до себе си, а само му се поклонил отдалеч, като монархът отговорил със същото. Отшелникът, естествено, върнал обратно и изпратеното му от цар Петър злато. Това още повече увеличило славата му и към него започнали да се присъединяват ученици, които строели за себе си колиби наоколо.

Такова било началото на най-известния български манастир.  Преди смъртта си преподобни Иван отишъл на пълно уединение, там съставил своето „завещание“ (вж. Завет на Св. Иван Рилски Чудотворец). Починал на 18 август 946 година на около 70 годишна възраст и бил погребан в притвора на църквицата в каменна гробница, която е запазена и до днес. Неговото успение Църквата възспоменава всяка година на същата дата.  Преподобният Иван Рилски е обявен за изключителен небесен покровител на българския народ и се ползва с народната благовейна почит.
Blitz.bg

Продължете с четенето

Стара Загора

СЛЕД УСПЕХА НА ВТОРОТО ИЗДАНИЕ НА WORKIN STARA ZAGORA, СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Published

on

Две срещи с бизнеса и търсещите работа предвижда Община Стара Загора през месец май.

„Успяхме да създадем профил на посетителите на тазгодишното изложение WorkIn Stara Zagora. От 20 до 75-годишна възраст са били участниците в кариерния форум. Проследихме също, че 2/3 от тях говорят поне два езика и сме приятно изненадани  колко разнообразни са те. Най-голям процент, разбира се, са английско говорящите, след това руски, френски, немски, украински, турски, италиански, испански, гръцки, шведски и малка част японски и корейски език“, разказа Росица Райкова, началник на отдела организатор.

Тя обобщи, че най-предпочитаните сфери на работа се оказват маркетинг, ИТ, търговия, реклама и ПР, както и енергетика. „Радостни сме от тази статистика, тъй като тя ни показва, че сме на прав път. WorkIn Stara Zagora е насочено именно към тези сектори, а когато виждаме, че това се търси, сме все по-убедени, че мисията ни постига успех“, допълни Райкова.

Стана ясно още, че в средата на месец май Община Стара Загора, Бюрото по труда и синдикатите предвиждат среща с граждани, търсещи работа и бизнеса.

Вече има и не малко запитвания за организацията на WorkIn Stara Zagora 2025, но тази година събитието не приключва само с изложението. Община Стара Загора, в партньорство с Тракийски университет и Стопански факултет, продължава да работи активно за осъществяване на своите приоритети и цели. На 15 май 2024 г., от 10.00 до 14.00 часа, заедно организират събитие, в което фокус отново ще бъдат младите хора – студентите на университета, както и тяхната възможност за кариерно развитие в Стара Загора.

Срещата ще се проведе в „Академичен информационен център“ /новата Библиотека/ на Тракийски университет и ще бъде изцяло насочена към студенти или наскоро завършили такива, които искат да се запознаят с естеството на работа, позициите и стажовете, които предлагат компаниите. Част от компаниите, именно от WorkIn Stara Zagora 2024, които ще разкажат за  работата си  и отново ще привличат на своите щандове.

Продължете с четенето

Стара Загора

ПРОЛЕТНИЯТ ЛИТЕРАТУРЕН САЛОН Е В ПАМЕТ НА ТАНЬО КЛИСУРОВ

Published

on

Всички с афинитет към писаното слово са поканени да се насладят на новите стихове на старозагорските творци и на спомените им за поета.

В трепетен, разчувстващ спомен за поета Таньо Клисуров, на когото не достигнаха само 2 месеца, за да отбележи 80-ия си рожден ден, ще се превърне тазгодишният пролетен литературен салон. Организатори на събитието са Община Стара Загора и Дружеството на писателите в Стара Загора.

Пролетният литературен салон ще събере представители на творческата гилдия на 8 май 2024 г., от 18.00 часа в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“. В него ще участват Йордан Пеев, Ботьо Буков, Йордан Атанасов, Керка Хубенова, Георги Икономов, Виолета Бончева, Живка Барова, Мира Дочева, Румяна Николаева, Йордан Стоев, Петър Драгиев и др. Литературното четене ще бъде едновременно представяне на техните нови стихотворения и на много вълнуващи преживявания, впечатления и случки, свързани с Таньо Клисуров.

Неговото име е популярно като поет, преводач и журналист в сферата на културата. Най-значимите акценти от биографията му са няколко респектиращи факта: Почетен гражданин на Стара Загора, председател на Дружеството на писателите под липите, член на два авторитетни български съюза: и на писателите, и на журналистите.

А тези факти са знак за признание за нетленните слова, останали след него в 14 стихосбирки и на страниците на вестниците „Септември“ и „Вик“, както и на литературния алманах „Хоризонт“, чийто главен редактор беше Таньо Клисуров.

Несъмнено много топли спомени пазят и неговите ученици, на които е бил преподавател, и колегите му в ДТ „Гео Милев“, където беше драматург, и запалените по писането деца в литературния кръжок, който Таньо Клисуров ръководи години наред в някогашния Пионерски дом.

Таньо Клисуров е роден на 23 май 1944 г. в Мъглиж, а почина на 29 март 2024 г. Трудно е да бъдат изброени всички докосващи срещи и отпечатъци, оставени през дългия му земен път.

„Заралията, както го наричахме, остава да живее в душите ни с поетичните си образи и метафори“, така кратко и трогателно се сбогуват с него колегите му от Великотърновския университет в сайта „Плевен прес“.

От Община Стара Загора канят всички хора с афинитет към писаното слово да посетят литературния салон и да се насладят на новите стихотворения на участниците в него и на спомените им за Таньо Клисуров.

Продължете с четенето

Стара Загора

ПИСАНИ ЯЙЦА, ШАРЕНИ, РАЗКРАСИХА ПЛОЩАДА В СТАРА ЗАГОРА НА ВЕЛИКИ ЧЕТВЪРТЪК

Published

on

Малко над 1000 яйца боядисаха старозагорските деца, митрополит Киприан ги благослови.

На Велики четвъртък децата от почти всички детски градини в Стара Загора се включиха в традиционната инициатива на Общината „Писани яйца, шарени“. На централния площад малките старозагорчета и техните учители споделиха своите прекрасни творения, а желаещите могат да им се насладят до края на деня.

„От името на кмета на Стара Загора Живко Тодоров искам да ви поздравя за прекрасните и цветни красоти, които сте сътворили всички заедно. В навечерието на най-светлите християнски празници пожелавам на всички много здраве, щастие и разбира се – вяра, надежда и любов“, пожела на децата зам.-кметът на Община Стара Загора Надежда Чакърова.

Участие в изложбата взеха  ДГ № 6 „Камбанка“, ДГ № 8 „Българче“, ДГ № 9 „Липа“, ДГ № 10 „Светлина“, ДГ № 11 „Загоре“, ДГ № 16 „Горски кът“, ДГ № 17 „Знаме на мира“, ДГ № 20 „Мир“, ДГ № 29 ,,Славейче“, ДГ № 31 „Слънце“, ДГ № 35 „Свобода“, ДГ № 55 „Незабравка“ , ДГ № 66 „Детски рай“ и ДГ № 68 „Патиланско царство“. Те получиха грамота за положения труд, а за да бъде още по-красив празникът се постараха малчуганите от  ДГ № 17 „Знаме на мира“ и ДГ № 35 „Свобода“, които бяха подготвили специална програма.

След вълненията на площада, децата, заедно с техните учители и родители, се отправиха към двора на храм „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“, където малко по-рано Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан  отслужи Велик Маслосвет и Вечерня със св. Божествена Василиева литургия. Той благослови децата и им пожела светли и мирни празници.

„Радвам се, че отново можем да бъдем заедно в деня, когато се е състояла тайната вечеря на Исус Христос с неговите ученици. Тук сме с децата от детските градини и неделните училища в Стара Загора, за да се изпълни една традиция. Трябва да знаем, че истинността на нашата вяра е тази, която трябва да крепи домашното огнище, семейните ценности. Нека да сте благословени и да бъде прекрасен денят ви“, отправи послание Старозагорският митрополит.

„Нека на първо място ви водят християнските ценности“, приветства и Надежда Чакърова.

Малко над 1000 яйца очакваха нетърпеливите малчугани. По традиция, първото боядисано яйце бе червено, с което бяха оцветени и бузите на децата  за здраве през годината.

Продължете с четенето

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com