Свържете се с нас

Стара Загора

Кметът Живко Тодоров: Когато политиците са решавали за „Бедечка“, са сгрешили. Нека сега думата да си кажат хората

Published

on

Референдумът на 18 юни ще даде справедлив отговор на въпроса какво да е бъдещето на тази част от Стара Загора
*

Казусът „Бедечка“ води началото си от порочната практика в миналото да се връщат на стари собственици терени, които се намират в зелени площи – припомни кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров в интервю за ТВ „Европа“ по темата за предстоящия на 18 юни местен референдум, дадено пред Венета Асенова. В Стара Загора това връщане на терени се е случило в края на 90-те години, когато с решение на съда са възстановени земи на стари собственици в „Бедечка“. Впоследствие, през 2003 г., с решение на Общинския съвет в Стара Загора са променени границите на парка. В годините след това са разработени планове за застрояване на този квартал, в какъвто се е променил статутът на тази площ. Общият устройствен план е приет през 2011 г. с едно от последните решения на тогавашния Общински съвет. Според ОУП тази територия подлежи на застрояване. През 2012 г. е приет от следващия Общински съвет и Подробния устройствен план на кв. „Бедечка“. Впоследствие започнаха протести за запазване на зелената площ.

В отговор на създалата се ситуацията общинската администрация инициира и настоящият Общински съвет прие миналата година решение за спиране на строителството. Инициирана бе и промяна в ОУП, за да се предвиди проблемната площ отново за парк. Законът дава тази възможност, но проблемът е, че за да стане на това място истински парк, то трябва да бъде обществена, а не частна собственост, както е сега. Частни паркове не съществуват, което означава, че Общината трябва да изкупи тези терени.

„Затова, ако на предстоящия местен референдум хората решат, че тази територия трябва да бъде парк, ние трябва да изкупим тези имоти, за да станат те собственост на Общината. И обратно: ако решението е да бъде квартал, старозагорци трябва да знаят, че там ще влизат строителни машини, ще се прокарват улици и тротоари канализация и водоснабдяване, улично осветление, ще се изсичат дървета, така че ще има щети за зелените площи на Стара Загора. И в двата случая ще трябва да се извадят средства от бюджета на Общината. Затова смятам, че най-разумното е да бъде дадена възможност на хората сами да изберат какво да бъде направено по един такъв важен въпрос за Стара Загора. На отчуждаване ще подлежат 300 декара площ, колкото обхваща кварталът в момента“ – обясни кметът.

Въпросът за местния референдум за съдбата на „Бедечка“ е следният:

„Да бъде ли извършено отчуждаване на частните незастроени имоти в квартал „Бедечка“ по реда на Закона за общинската собственост и Закона за устройство на територията, при граници: от изток – бул. „Хан Тервел“, от запад – ул. „Иван Вазов“, от север алеята към предприятие „Труд“ и от юг – ул. „Христина Морфова“? На територията на отчуждените имоти да се изгради парк, за сметка на бюджета или активи на Община Стара Загора.“

Ако хората отговорят с „Да“, това означава, че Общината ще трябва в законоустановения 15-годишен период, след като се приеме съответният устройствен план, да отчужди въпросните територии. Ако не ги отчужди и изкупи, отпада предназначението им за парк. Така в следващите 15 години Общината ще трябва да изплати терените на собствениците. Отговорът „Да“ ще запази територията във вида й на парк, в който се намира в момента.

Отговор „Не“ ще означава, че собствениците ще имат право да построят сгради на тази територия според плана, който е приет. Ще се изсекат определен брой дървета, ще бъдат проправени изброените по-горе комуникации, ще се асфалтират улици и т.н. Това отново ще означава разходи за Общината през следващите 10-15 години, колкото ще продължи създаването на нов квартал на това място. Няма да се размине без разходи и в единия, и в другия случай. Въпросът е какво искат хората.

След сформирана комисия и възложени оценки на външни за Общината оценители относно стойността на имотите за отчуждаване, приблизителните изчисления сочат, че ще са необходими около 30 милиона лева, за да се придобият от Общината териториите на парка.

Ако бъде изграждана инфраструктура, ще бъдат направени също немалко разходи по нея. Точната стойност не може да бъде назована, тъй като към момента няма изготвени технически проекти. „Не бягам от въпроса колко би струвала инфраструктурата на една такава голяма територия, но никой не е способен да каже това. Тя може да излезе на стойност също около 30 милиона лева. Във всеки случай няма да е малко това, което ще трябва Общината да плати. Така че въпросът е принципен – нека хората да решат какво искат да се случи с тази територия“ – каза Живко Тодоров.

Допитването до старозагорци е наложително, допълни кметът, тъй като ще бъдат похарчени немалко пари. 30 милиона лева са голяма част от собствените приходи на Община Стара Загора и от инвестиционните средства, с които администрацията разполага годишно. „Аз не се чувствам човека, който може да взима всякакви решения за града и да предпоставя неговото развитие за следващите 15-20 години, и как да се харчат парите – заяви Живко Тодоров. – Нали след това ще има други кметове, ще има други общински съветници. Сегашните нямат право на решения като това през 2003 г., когато Общинският съвет е предпоставил на всички останали след тях да се застрои тази територия. И сега ние берем плодовете на тяхното грешно решение. Затова днес единствено хората са онези, които са натоварени с възможността да решат. Това е правилното. В една демокрация референдумът е основно средство за решаване на такива тежки проблеми, когато мненията са различни – има „за“, има „против“. Клубът на работодателя например заема позиция, различна от тази на защитниците на парка. Там казват – трябва да има квартал. Чета в няколко вестника – представители на агенциите за недвижими имоти казват, че е по-добре да се развива градът в тази посока, да се направи застрояване. Докато много други хора казват – „Ние пък си искаме парка!“

Затова в една такава ситуация на противопоставящи се мнения и най-вече на това, че наистина в годините напред Общината ще се задължи с определени ангажименти, ние трябва да се допитаме до хората и те да се произнесат, за да е най-честно. Така работи демокрацията. Това, което е повече като мнение сред обществото, да надделее над останалите. Това е най-справедливо. Иначе винаги ще стои въпросът кметът дали не е замесен нещо в това, въпреки че аз с чиста съвест мога да кажа, че съм може би един от малкото, които нямат абсолютно никакъв интерес тази площ да се застрои. Напротив, за мен би било по-добре да си остане зелена площ, за да може да се радват хората на по-чист въздух, да нямаме толкова екологични проблеми. Виждате в днешно време колко проблеми се създават от замърсения въздух, от фините прахови частици, от старите автомобили. Казвам си съвсем честно мнението: да, по-добре е да остане зелена площ. Друг е въпросът хората да преценят на каква цена. Ако трябва да я платим тази цена, да се вземе съответното решение – ще я плащаме всички следващите 15 години. Затова не искам аз да се нагърбвам с това решение, вместо 170 000 жители на общината. Аз сам да се произнеса, или пък Общинският съвет – 50 души, да кажат какво да правим с толкова много пари, които ще трябва да се вложат следващите години от старозагорци. Нека хората да имат възможността сега да се информират, да се запознаят с проблемите по казуса и да вземат най-правилното решение.

Референдумът в крайна сметка е демократичен инструмент. Много хора казват – това е бягство от отговорност. За какво е демокрацията тогава? Демокрацията е точно това – да дава възможност на повече хора да участват в управлението. А не да дава възможност на един диктатор, който да казва как да се случва всичко. Благодарение на диктатурата, която е била 45 години, в момента имаме такива проблеми – с отнемането на собствеността, с решаването „Тук ще направим парк, на друго място ще вдигнем паметник“ – без да се консултира, без да се гледат дадености. Демокрацията дава възможност на хората да участват във вземането на решенията и няма нищо по-хубаво от това.“

Относно това, откъде ще дойдат парите и как ще повлияе вземането на едно или друго решение върху данъците на хората, кметът обясни, че всяка година ще се заделят определени средства. Старозагорци трябва да знаят, че това ще е за сметка на бюджета и ще трябва да се лишат от нещо друго – например от асфалтирането на някои улици, от различни ремонти, за да можем да запазим тази територия. Просто 1990-та година, когато сме променяли строя от комунизъм към демокрация, още тогава, когато са приемали законите, хората са се съгласили, че земите, които преди 1944-1945 г. са били частни, ще бъдат върнати на собствениците им. Тоест че ще се вземе от общото, за да се върне към частното. Ние този процес не можем да го върнем. В момента единствено можем да го изпълняваме. И всички ще трябва да платим, че са взети такива решения тогава и че сме тръгнали по този път.

Провеждането на самия референдум ще струва между 150 и 200 хиляди лева. Тези средства ги има гласувани от ОбС. „Това е най-малкият проблем, защото ако опираше до 150 000 лева да бъде решен този въпрос, щеше да бъде решен веднага. Демокрацията струва скъпо, допитването до хората – също, но то трябва да се прави, защото в противен случай, както вече стана дума, се връщаме отново назад към момента, в който един човек е взимал решения за всичко“ – заяви Живко Тодоров.

За да бъде референдумът легитимен, е необходимо да се прескочи границата, която в момента е около 40% от имащите право на глас. Старозагорци трябва да излязат и да покажат, че всичко зависи от тях. Никой няма да може да предреши по друг начин въпроса, ако хората излязат, минат 40% и се произнесат. Властта в момента е в техни ръце. Никой зад гърба им не може да реши вместо тях, нито ще могат да се облагодетелстват частни или други интереси. Излизат, агитират, гласуват, и само това ще даде решението на казуса, нищо друго – призова кметът на общината.

Ако не се получи необходимата представителност, това няма да говори добре за гражданското общество като цяло и ще означава, че нихилизмът надделява в него, смята Живко Тодоров. „С или без участие на хората решение ще има – категоричен е той. – Важно е обаче те да излязат и те да вземат решението, а не някой вместо тях. Това искам да кажа на старозагорци. Не оставяйте други да решават вместо вас! Излезте на 18 юни и вземете сами решение според това, което мислите, че е хубаво за вас и за вашите деца! Ако не мислите за себе си, мислете за идните поколения, които ще живеят в този град. И затова отсега направете така, че да гарантирате със своя глас онова, което искате да наследят следващите поколения!“

По думите на кмета дори да се произнесат, примерно, не 40%, а 38%, от които 90% да са за запазването на парка или обратното, тогава това ще бъде един много сериозен довод за Общинския съвет да вземе после решение в определена посока. Друго е, когато за един такъв важен въпрос и кметът, и Общинският съвет имат зад себе си мнението на хората.

„Питаме един простичък въпрос хората – какво да се прави с дадена територия. Да бъде ли тя на Общината и да бъде парк, или да остане, както е в момента, частна територия и да се застрои. Питаме хората – искате ли да платим тази цена, за да си върнем обратно това, което сме загубили през 90-те години? Нека хората да кажат – „готови сме“, или „не сме готови“, за да може да се вземат съответните решения. В България политиците са доказали, че предпочитат те да взимат решения, да са винаги най-компетентни, и много често са грешили. Затова нека да питаме сега хората, да бъдем по-близо до тях, и решението да бъде по-справедливо“ – обобщи Живко Тодоров.

Още по темата:

Стара Загора

Днес не можете да си позволите да загубите контрол над себе си

Published

on

Луната е в знак Скорпион до 21:53ч

Денят е изпълнен с напрежение. Енергията в дните на Скорпиона действа на подсъзнанието на човека, пробужда в него странни предчувствия и го лишава от способността да контролира своите емоции. Денят е свързан с подражанието, пасивното следване на чуждите мисли. Всеки трябва да работи над своите лоши и нечисти мисли, да развива обективност за света, да се постарае да се види от страни.

Всяка проява на агресия, гордост и негативизъм могат да се проявят в близко бъдеще срещу вас. Дори около вас да цари атмосфера на напрежение и нервна възбудимост, вие трябва да останете спокойни и невъзмутими, доброжелателни и мъдри.

Енергията на Скорпиона оказва силно влияние върху пикочно-половата система. Уязвими са половите органи и дебелото черво. Избягвайте тежката храна. Бременните да избягват и най-малките натоварвания.

Луната се движи на празен ход от 17:41ч до 21:53ч, след което влиза в знак Стрелец. Това време не е подходящо за нищо важно.

Лунен календар: продължава 19 лунен ден до 23:24ч

Неблагоприятен ден, свързан със справедливостта, честността и въздаянието на миналите грехове. Днес се събуждат най-негативните емоции, които могат да донесат усещане за тревога и да предизвикат емоционален срив. Съзнанието е замъглено. Сега хората са най-податливи и възприемчиви на всякакви внушения и изкушения. Внимавайте и се пазете да не изпаднете под чуждо влияние. В този лунен ден лесно се изпада в заблуждения и се правят грешки.

Днес определено ще има поводи за депресивни, потискащи мисли. Една произволна дума е достатъчна, за да се разочаровате от себе си, от близките си и от целия си живот. Днес е трудно да останете оптимисти и да не забелязвате неприятностите. Дори комуникацията с приятели е напрегната: спомнят се стари оплаквания, възникват недоразумения. През този период се наблюдава рязък спад на енергията и настроението като цяло, хората стават уморени и раздразнителни.

Моментът не е подходящ за започване на нови проекти или решителни действия. Новите проекти и идеи, които се появят в този ден са съблазън и илюзия – те са неосъществими. Препоръчва се добре да обмислите своите действия и постъпки и едва тогава да действате. Доверявайте се само на проверени източници или ако сте напълно уверени в тях.

Тежък период за бизнес. Не се препоръчват делови срещи и сключване на договори, подписване на документи. Да не се започва нищо ново. По-късно ще завърши с провал. Отложете финансовите дела и операции с недвижима собственост. Дейните и активните хора може да се занимават с обичайната и ежедневна работа, но да се съблюдава тактичност, търпение и доброжелателност. Сега е най-подходящо за прояви на щедрост и алтруизъм, за благотворителност, за правене на подаръци.

Най-удобното време за избавяне от всичко старо и излишно, от разчистване на вехтории и ненужни вещи. Почистване на тялото и дома. Бъдете внимателни към отправените ви предложения, не се поддавайте на провокации и внушения. Неблагоприятно време за пътуване и смяна на обстановката. Всяка болест проявена днес се нуждае от бърза реакция и като правило медикаментозно лечение. Тези болести не са тежки, но са продължителни. Уязвими са апендикса и червата. Не бива да се подстригват коси и да се режат нокти.

Отдайте предпочитание на уединението, тъй като в този ден лесно се създават конфликти и може да развалите отношенията си. Бъдете вежливи и предпазливи с другите. Не е подходящо за нови запознанства, тъй като могат да донесат тежки последствия в бъдеще. Общуването ще бъде трудно. Сексът е добре да се избягва.

Днес не можете да си позволите да загубите контрол над себе си: яростта води до ужасни инциденти и последствия, някои от които повече не могат да бъдат коригирани. Избягвайте да посещавате претъпкани места. Дръжте се по-далеч от пияни хора, тяхното поведение сега е непредсказуемо.

Следва 20 лунен ден от 23:24ч на 29 март до 00:32ч на 31 март

Автор Ивелина Пенчева
Астролог

Продължете с четенето

Стара Загора

Общинските съветници приеха Правилника на програма „Култура“ и създаване на едно „Наблюдавано жилище“ и две „Преходни жилища“

Published

on

На редовното си десето заседание Общински съвет – Стара Загора разгледа и гласува 92 точки.

Беше приет проектът за приемане на Правилник на програма „Култура“ на Община Стара Загора за финансиране на събития и проекти в областта на изкуствата и културата. Правилникът има за цел да осигури гаранции за изпълнение на задължителното условие за кандидатстване и осигуряване на съфинансиране със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. По този начин ще се приеме конкурсното начало като принцип и процедура за избор на проекти и събития, които да получат финансиране. Така с приемането на Правилника на Програма „Култура“, ще се увеличи и размерът на средствата, с които Община Стара Загора ще подпомага проектите за културни събития, което ще доведе до обогатяване на културния живот в града.

Програма „Култура“ се структурира като част от Календара на културни събития на Община Стара Загора и включва събития, дейности и проекти, които Община Стара Загора възлага за изпълнение на физически, юридически лица, културни институти или други публични организации по реда и при условията на Правилника. Проектът на Програма „Култура“ предвижда и разширяване на обхвата и дейностите на финансиране, прецизиране и подобряване на условията и реда за кандидатстване, постигане на по-добра подготовка за реализация на проектите, отваряне на нови възможности пред творците и културните организации, чрез които те да реализират идеите си.

Общинските съветници приеха предложението за оказване на финансова помощ със средства от бюджета на Община Стара Загора на общинското дружество „Мересев“, чрез извършване на допълнителна парична вноска в капитала. С цел подпомагане дейността на дружеството капиталът ще бъде увеличен с 300 000 лева. С този помощ ще се възобнови нормалния производствен процес и ще се подобри финансовото положение на предприятието. Ще бъдат погасени задълженията на дружеството, към НАП, работни заплати и доставчици, за да продължи нормалното функциониране и самоиздръжка. Също така по време на заседанието общинските съветници гласуваха и да бъде извършен финансов одит на дружеството за периода 2020-2024 година с цел да се открие причината за задлъжнялостта на общинското предприятие.

Също така беше одобрена и нова социална услуга, която включва създаване на едно „Наблюдавано жилище“ и две „Преходни жилища“, с общ капацитет от 12 места. Наблюдаваното жилище се разкрива като услуга по Проект „Продължаваща подкрепа за деинституционализация за децата и младежите – община Стара Загора“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

На първо четене с 44 гласа „За“, бяха приети промените в Правилника за изменение и допълнение на Правилник за предоставяне на финансова помощ в полза на физически лица на територията на Община Стара Загора.

Правилникът е приет от Общински съвет с Решение № 383 от 25.06.2020 г. Той e нормативен документ, който урежда условията, реда и начина на предоставяне на еднократна безвъзмездна финансова помощ на нуждаещи се граждани, които са в затруднено материално положение при екстремна ситуация, поставяща в риск здравето или оцеляването им, както и за сигурността и образователните потребности на деца. Помощта се предоставя с решение на Общински съвет Стара Загора със средства от бюджета на община Стара Загора, които се утвърждават ежегодно при неговото приемане.

С промените, които гласуваха съветниците ще се въведат ясни правила по отношение на задължителните документи, които кандидатстващият за помощ гражданин следва да представи.

Проектът за изменение на Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги на територията на Община Стара Загора също беше гласуван на първо четене с 38 гласа „За“, 1 „Против“ и 7 „Въздържал се“.

Продължете с четенето

Стара Загора

Над 1000 бегачи ще мерят сили на деветото издание на Маратон Стара Загора 2024

Published

on

„До момента справката, която направихме преди минути в регистрационната система показва, че има заявили участие 1049 желаещи. Преминахме мечтаната граница от 1000 участници, около 200 са регистрираните само от град Стара Загора.“

Това съобщиха на пресконференция председателят на Постоянната комисия по „Спорт и младежки дейности“ в Общински съвет Стара Загора Красимира Чахова и началникът на отдел „Спортни дейности“ в община Стара Загора Петко Крумов.

Стартът на Маратон „Стара Загора 2024“ ще бъде даден в неделя 31 март, точно в 9:00 часа пред Общината. Той е първият за годината от веригата „Бягането като начин на живот“.

„Постарахме се тази година да ангажираме още повече участници, които да се състезават в трите дисциплини – класическата от 42,195 км, полумаратон 21км и 10.5 км маратон, така и в градското бягане на 2 км. Сравнение можем да направим с първото издание на маратона, тогава всички участници бяха 200. Това показва, че този вид събития набира все по-голяма популярност и все повече хора се ангажират да спортуват, било то професионално или любителско ниво. Както и очаквахме най-голям брой регистрирани участници е на 10.5 км – 400, а в полумаратона приближаваме границата на 400 атлети. Регистрациите са отворени до събота и очакваме още записвания. Тази година на 21 км ще се състои и Националният шампионат по полумаратон. Там 127 състезатели са заявили участие, от тях 98 мъже и 29 жени. В дистанцията полумаратон ще видим най-добрите български атлети. Ще има много сериозна конкуренция и при жените и при мъжете – Милица Мирчева, Дебора Аврамова, Маринела Минева, Билсерин Сюлейман, Исмаил Сенанджи, Шабан Мустафа.“ – уточни още Красимира Чахова.

На маратона ще има представители от 14 държави.

Най-младият участник е Михаил Давидков на 7 години. Той ще се състезава на 10.5 км. Най-възрастните участници са Митко Гошков – полумаратон и Иван Грозев на 78 г.– 10.5 км.

Новото тази година е двукилометровият градски крос, който заменя досегашното детско бягане. Той няма състезателен характер, а е със специална регистрация и ще даде възможност на начинаещите в атлетиката, както и на не особено издръжливите да се раздвижат покрай елитните маратонци. Трасето на кратката дистанция тръгва от Общината, минава на изток до парк „Александър Стамболийски“ /Алана/ и обратно. Кросът е организиран от известна верига спортни магазини. На финала му ще бъдат раздадени 30 награди разиграни на томбола. След това ще има спортни активности разположени в парк „Пети октомври“ – скачане на батут, стрелба с лък, дартс, бадминтон и други. Те ще започнат в 10:00 часа. До сега броят на записалите се участници е 45.

Всеки участник ще получи рекламна тениска, а успешно завършилите дистанциите 42км, 21км и 10.5км ще получат и медал за участие, като спомен от събитието.

Стартът на Маратон Стара Загора, полумаратон и дистанцията 10.550 км ще бъде даден пред Община Стара Загора (бул. „Цар Симеон Велики“ 107). Маршрута продължава по бул. „Цар Симеон Велики“, след което състезателите преминават по бул. „Никола Петков“. В района на магазин „Метро“ правят обратен завой и по същия маршрут се насочват към Община Стара Загора. Дължината на една обиколка е 10.550 км.

Участниците в маратона пробягват 4 обиколки, в полумаратона 2 обиколки, а в дистанцията 10.550 км. 1 обиколка.

Контролно време на 42.195 км е 5:30 (пет часа и тридесет минути) Контролно време на 21 км е 3 (три часа).

Времето на участниците в дистанциите 10.550 км , 21 км и 42.195 км ще бъде измерено с електронна система. Всички състезатели ще бъдат снабдени с чипове на стартовите номера.

Програмата за начало на „Маратон Стара Загора 2024“ е: 8:40 часа започва загряваща тренировка с треньори; 9:00 часа старт на маратон и полумаратон; 9:05часа е втората загряваща тренировка за любителското бягане от 2 км; 9:10 часа е стартът на 10.5 км, а 9:20 часа е стартът на 2 км.

Организаторите благодарят на всички спонсори, които за поредна година подкрепят „Маратон Стара Загора“ и поднасят своите извинения на гражданите и гостите на града за създаденото неудобство със затваряне на улиците. Надяват се на търпимост и разбиране от всички.

 

 

Продължете с четенето

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com